آموزشی،فرهنگی ،خبری ،سیاسی و اجتماعی- داود غفاری - به روز شده در بهمن ماه سال 92

احتمال قوی در گرانی بنزین !!
حجت الاسلام غلام رضا مصباحی مقدم، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، پیش از ظهر روز یک شنبه ۲۶ تیر ماه، در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا ) در مورد اصلاح قیمت ها گفت: «اصلاح قيمت ها دو مرحله ديگر دارد و قيمت حامل های انرژی بالاتر می رود و از آن طرف تعداد كارخانه‌های ما بیشتر وهمچنین تعداد اشتغال برای جوانان زیادتر می شود.»

این نمانیده مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: «اصلاح قیمت‌ها در كشور ما در هیچ كشوری سابقه نداشته است؛ در كشور تركیه قیمت بنزین و گاز در یک سال اصلاح شد ولی شورش‌هایی رخ داد كه سبب شد ارتش كشور تركیه به میان بیاید در حالی كه در كشور ما ۹ قلم اصلاح قیمت شد و در بعضی  اقلام اصلاح شده تا ۱۰ برابر افزایش قیمت داشته‌ایم و با لطف خدا و هوشیاری مردم اتفاقی نیافتاد!!»

از سوی دیگر جواد زمانی، نمانیده مجلس شورای اسلامی، بعد از ظهر روز یک شنبه ۲۶ تیر ماه، در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: «پس از اجرا قانون هدفمند کردن یارانه‌ها قرار بود ۳۰ درصد منابع حاصل از اجرا آن به بخش های صنعت و کشاورزی اختصاص یابد تا افزایش هزینه‌های این بخش‌ها به واسطه هدفمند شدن یارانه ها و افزایش قیمت حامل های انرژی جبران شود، اما متاسفانه حمایت ها از بخش تولید صورت نگرفته و این طبیعی است که واحدهای تولیدی هم ناچارند تولیدات خود را با قیمت بیشتری بفروشند.»نویسنده : داود غفاری
تاریخ : سه شنبه ۲۸ تیر۱۳۹۰
هشدار ایران به هند در مورد قطع صادرات نفت
 اگر هند بهای نفت خام را به موقع نپردازد ممکن است صادرات نفت به آن کشور را متوقف کند.

رامین مهمانپرست سخنگو ی وزارت امور خارجه روز سه شنبه گفت ناتوانی هند در پرداخت بهای نفت «تاثیری منفی» بر تجارت سالانه دو کشور خواهد داشت که مبلغی در حدود ۱۲ میلیارد دلار است.

بانک مرکزی می گوید هند بابت تحویل نفت در ماه های اخیر ۵ میلیارد دلار به کشورمان بدهکار است. هند پرداخت بهای نفت خام را در پاسخ به تحریم های آمریکا بر بانک هایی که با تهران معامله می کنند متوقف ساخته است.

هند و ایران در تلاش برای یافتن راه های دیگری برای پرداخت بدهی هند هستند.

واشنگتن ایران را به دلیل دنبال کردن فعالیت های اتمی تحریم مالی کرده است.

خبرگزاری فارس روز دوشنبه گفت یکی از مقامامات کشورمان هشدار داد اگر اختلاف در مورد پرداخت بدهی حل نشود ، صادرات نفت به هند ممکن است از دهم مرداد ماه متوقف شود.

هند حدود ۱۲ درصد انرژی خود را از ایران وارد می کند.نویسنده : داود غفاری
تاریخ : سه شنبه ۲۸ تیر۱۳۹۰
علی مطهری:خواسته های خاتمی منطقی است ولی نباید شرط بگذارد
علی ​رغم انتقادات زیادی كه به مواضع انتخاباتی اخیر سیدمحمد خاتمی شده است، علی مطهری آنها را درست خواند و گفت: البته نباید این حرف​های درست به عنوان شرط، مطرح می​شد.

9upb5hi9a1i534279ph.jpegnfc5xxagbgy2vhx4n8i.jpg


وی در گفت​وگو با خبرآنلاین، گفت: من هم معتقدم كه بسیاری از زندانی​های پس از انتخابات باید آزاد شوند، چون در حال حاضر بی​خود دارند به آنها سخت می گیرند. این كه بگویند چون این افراد بر موضع خود هستند و ابراز ندامت و پشیمانی نمی كنند آزاد نمی شوند، منطق درستی نیست. اگر اقدام عملی مانند تخریب یا قیام مسلحانه علیه نظام نكرده اند باید آزاد شوند.

نماینده تهران افزود: ولی راه نیل به این خواسته ها این نیست كه اصلاح طلبان برای انتخابات شرط بگذارند. حتی شركت در انتخابات و به دست آوردن تعدادی از كرسی​های مجلس و به رخ كشیدن پایگاه اجتماعی شان، راه را باز می​كند تا آنها بتوانند به این خواسته هایشان برسند. تحریم انتخابات ممكن است آنها را منزوی كند و دیگر در آینده نتوانند كاری  بكنند. قطعا نظر رهبری هم بالا بردن سطح مشاركت در انتخابات آینده است.

وی با بیان اینكه خواسته های خاتمی را قبول دارد و آنها را منطقی می​داند، ادامه داد: ولی شرط گذاشتن برای نظام را درست نمی​دانم چون نظام معمولا در این موارد ایستادگی می كند و زیر بار این شرط ها نمی​رود و به این ترتیب آنها از حضور در این عرصه محروم می​شوند بدون آنكه دستاوردی داشته باشند در حالی كه فضای سیاسی را هم تندتر كرده اند.

مطهری در واكنش به اینكه برخی سایت​ها گفته​اند، خاتمی در یكی از دیدارهای اخیرش اعلام كرده كه «دیگر جنبش سبزی وجود ندارد و باید از مسائل پس از انتخابات گذشت و اصلاح​طلبان باید تدارك یك جریان جدید را ببینند» هم گفت: قطعا این حرف​ها مفید است كه خاتمه جریان سبز را اعلام كرده​اند. این اظهارات، مخالفت با جنبش سبز است و می​تواند بهانه خوبی برای پذیرش دوباره اصلاح طلبان در عرصه باشد.

وی افزود: اگرچه برخی آقای خاتمی را از سران فتنه می​دانند ولی بنده شخصا چنین نظری ندارم. شاید مهمترین خطای مجمع روحانیون مبارز این بود كه راهپیمایی 30 خرداد را پس از سخنان رهبری در نماز جمعه به سرعت لغو نكردند و تعلل كردند. البته این تعلل در شرایط هیجانی آن دوره، از نظر من قابل گذشت است.

این عضو فراكسیون اصولگرایان به ذكر خاطره​ای از برهه زمانی قبل از انتخابات ریاست جمهوری گذشته پرداخت و گفت: می دانید كه من در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال 88 به دنبال جلب حمایت از حضور آقای ولایتی بودم. پیش از آنكه آقای موسوی اعلام نامزدی كند، آقای خاتمی گفته بودند كه كاندیدا می شوند. من در آن برهه با ایشان دیدار كردم. ایشان از ته دل گفتند كه اگر احساس كنیم شما اصولگراها واقعا از آقای ولایتی حمایت می​كنید، نه من می​آیم و نه آقای موسوی كاندیدا می​شود و ما هم از آقای ولایتی حمایت می​كنیم. چون آنها می خواستند كه آقای احمدی​نژاد رای نیاورد و نوع مدیریت ایشان را مضر به حال كشور می دانستند.
 از این رو شخصا قبول ندارم كه ماه​ها قبل از انتخابات برنامه ریزی برای براندازی شده بود و آقای خاتمی هم از سران فتنه است! حال كه خود ایشان نرمش نشان می​دهند، نظام هم باید عطوفت به خرج دهد و آنها را بپذیرد.
خاتمی چه گفت ::: ادامه مطلب را هم بخوانید
نویسنده : داود غفاری
تاریخ : دوشنبه ۲۷ تیر۱۳۹۰
یادداشت علیرضا دبیر درباره قتل روح الله دادشی
«آینده»؛ پس از واقعه قتل قهرمان مسابقات قوی ترین مردان ایران كه دومین واقعه منجر به قتلی است كه نام یكی از این چهره ها - یك بار تحت عنوان قاتل و یك بار تحت عنوان مقتول- در آنها وجود داشت، علیرضا دبیر در یادداشتی برای «آینده» نوشت:

روز میلاد امام عصر (عج)، میان تمام پیامك‌هایی كه به نشانه تبریك و تهنیت آن عید بزرگ دست به دست می‌شد، ناگهان خبری آمد كه كام اهالی ورزش را تلخ كرده و آنها را دراین فكر فرو ببرد كه چه زمانی قرار است داستان تلخ «خشونت» در ورزش ایران خاتمه یابد.

روح‌ا... داداشی- قوی‌ترین مرد ایران به ضربات پی در پی چاقو كشته شده بود و هیچ‌كس هم باور نمی‌كرد كه فاصله میان حیات و ممات كسی كه به زور بازو و قوت جان شهره بود، چنین كوتاه و سخت باشد. خبری از جنس بسیاری از اخبار دیگر كه طی ماه‌های گذشته شنیده‌ایم و هر بار بابت آنها غصه خورده‌ایم، بغض كرده‌ایم و بالاتر از تمام اینها در این اندیشه فرو رفته‌ایم كه پس تكلیف آرامش و امنیتی كه حق هر شهروند است، چه می‌شود. وقتی كسی با چنین سوابقی هدف تیغ كینه و خشم قرار می‌گیرد، تكلیف آن آدم ساده و نحیفی كه می‌خواهد میان همین خیابان‌ها، جاده‌ها خانواده‌اش را به شادی و نشاط میهمان كند، چیست؟

واقعیت این است كه تلخ‌تر از چنین رویدادهایی، این احساس كه ما آدم‌ها یاد نگرفته‌ایم برای آرامش و امنیت یكدیگر احترام قائل شویم، جانمان را و جان همنوعمان را عزیز بشماریم و آن هنگام كه نقاب خشم می‌خواهد بر صورتمان بنشیند «كظم غیظ» كنیم؛ اهمیت دارد. این روزها بسیار بیش از آنچه در تصور بیاید، عصبانی هستیم، حرمت می‌شكنیم، یكدیگر را نمی‌بینیم و نمی دانیم كه هیچ‌كس در قبال این عصبانیت‌ها و ندیدن‌ها مانند خود ما مسئول نیست!
نمی‌خواهیم بپذیریم كه اگر به تعداد تمام مردم، پلیس و مامور و نگهبان هم بگذاریم، باز خشم و جنون آنی خودمان می‌تواند فاجعه بیافریند و جان‌های شیرین را بستاند. روح‌ا... داداشی با تمام توانمندی‌ها و توانایی‌هایش قربانی این خطای رایج شد تا بیندیشیم و متوجه شویم كه با فراگیر شدن چنین خطای بزرگی، هیچ كس با هیچ سطحی از توانایی و زورمندی در امان نیست. تا شاید به این فكر كنیم كه چنین زیستن و چنین رفتار كردن شایسته هیچ جامعه بشری متمدنی نیست. تا شاید فراموش نكنیم كه این اتفاق می‌تواند لحظه‌ای دیگر كنار گوش خودمان و برای عزیزترین‌هایمان روی داده و زجر و درد ناشی از آن تا پایان عمر عذابمان دهد.

«خشونت» این روزها نزدیك‌ترین فاصله ممكن را با رفتار ما پیدا كرده و این اتفاق آنقدر نگران كننده و پراهمیت هست كه لازم باشد خواص و اهل اندیشه در كنار هم نشسته و برای آن چاره‌اندیشی كنند. كه لازم باشد نهادهای مسئول، احساس مسئولیت را یك بار دیگر به خاطر آورده و فراموش نكنند كه در قبال گناهی كه از ناحیه گسترش خشونت میان مردم، حاصل می‌شود آنها هم باید زمانی پاسخگو باشند.

روح‌ا... داداشی فارغ از اینكه زمانی پرونده درگذشتش بسته شود یا نه، لااقل با مرگ ناگهانی‌اش این احساس را پدید آورد كه هر چه زودتر باید كاری كرد پس خداوند روحش را قرین آمرزش و رحمت نماید.

http://up.vatandownload.com/images/tghepmo3oitq24p532wp.jpg

شامگاه شنبه "روح الله داداشی" از قوی ترین مردان جهان در حالی در درگیری به قتل رسید كه یكی از خبرنگاران كرجی نیز همراه وی بود.

این خبرنگار كه از نزدیك شاهد این درگیری بود در گفتگو با مهر اظهار داشت: سه سرنشین پراید به صورت ناگهانی به این قهرمان كرجی حمله ور شده و پس از وارد آوردن ضرباتی به سینه و گلوی وی اقدام به فرار كردند.

مجید فرجی افزود: پیكر زخمی داداشی پس از درگیری توسط نیروهای امدادی به بیمارستان شهید مدنی جهانشهر كرج منتقل و در بخش سی پی سی آر بستری شد، اما به دلیل شدت جراحات وارده فوت كرد.

روح الله داداشی متولد سال 1360 بود و در دوران فعالیت ورزشی خود ۷ دوره قهرمانی كرج ، ۲ دوره قهرمانی تهران ، ۲ دوره قهرمان ایرانی در رشته پرورش اندام و در قویترین مردان یك دوره چهارم ایران ، ۲ دوره سوم ایران یك دوره قهرمانی كشور ، ۲ دوره قویترین مردان آهنین، یك دوره سوم جهان و یك دوره اول جهان را در كارنامه داشت.نویسنده : داود غفاری
تاریخ : دوشنبه ۲۷ تیر۱۳۹۰
هویت خریدار كاپشن دكتر لو رفت! به نقل از آینده

پس از درج برخی احتمالات در ارتباط با خریدار كاپشن آقای دكتر و انتشار گمانه زنی برخی افراد بدبین در اپوزیسیون مبنی بر این كه ممكن است فرد خریدار با مافیای نفتی در ارتباط باشد و در قبال پرداخت 54 میلیون تومان برای كاپشن مذكور، در آینده از رانت های نفتی بهره ببرد، پیگیری های صورت گرفته نشان داد نامبرده هیچ ارتباطی با مافیای نفتی ندارد و در حوزه دیگری مشغول كار است.

http://up.vatandownload.com/images/mpgy7923k08907p2musv.jpg

به گزارش سرویس اجتماعی «آینده»، پس از اعلام خبر خرید كاپشن دكتر احمدی نژاد توسط فردی به نام «مهدی ابراهیمی» و رسانه ای شدن مبلغ پرداخت شده برای كاپشن مذكور، فارغ از برخی تحلیل های ناجوانمردانه كه اصل كار انجام شده یعنی فروش كاپشن را زیر سوال بردند و دولت محترم را به دروغ متهم كردند، برخی احتمالات دیگر از سوی عده دیگری مطرح و عنوان شد ممكن است پرداخت پول كلان برای یك كاپشن، به منظور خودشیرینی و با اهدافی در آینده انجام شده باشد.

در همین زمینه پیگیری های خبرنگار «آینده» به یافتن اطلاعات جالبی انجامید كه نشان می دهد اگر چه فرد نامبرده آن طور كه بعضی ها می گفتند و آینده نیز تنها به عنوان یك احتمال از قول بدبینان و اپوزیسیون آن را مطرح كرد، با مافیای نفتی ارتباطی ندارد. اما در بخشی دیگری فعالیت می كند كه از نظر درآمد، كم از صنعت نفت ندارد.

پیگیری های صورت گرفته نشان می دهد فرد نامبرده كه گفتگوهایی با رسانه ها نیز درباره اقدام خیرخواهانه خود داشته، فردی است به نام «مهدی ابراهیمی‌زاده» كه فعالیت پررنگی در صنعت برج سازی و البته صنعت كنكور دارد.

نامبرده برادر همسر «ابوالفضل ج» مدیر یكی از موسسات آموزشی بزرگ كنكور در كشور - موسسه گ- بوده و اگر چه تا مدتها در آلمان زندگی می‌كرده، اما در حال حاضر به ایران برگشته است.

با مراجعه به سایت اینترنتی موسسه كنكور مذكور و مشاهده بخش «تماس با ما»، نام فرد مورد نظر ذیل عنوان  «واحد روابط بین الملل» دیده می شود و علاوه بر آن مصاحبه ای نیز از نامبرده در سایت فوق الذكر وجود دارد.

با توجه به اینكه در آن مصاحبه به زندگی نامبرده در آلمان اشاره شده و همچنین تطبیق عكس منتشر شده در آن مصاحبه با عكسی كه در كنار ماشین دكتر منتشر شده، می توان تا حد زیادی نسبت به رابطه نامبرده با موسسه آموزشی گ اطمینان یافت.

علاوه بر فعالیت گسترده در بخش كنكور كه از قدیم الایام از پولسازترین حوزه های كشور بوده، گفته می شود نامبرده به همراه تنی چند از نزدیكان خود عضو یك گروه بزرگ برج سازی است و رفاقت دیرینه ای با «علی س» یكی از مسئولان دولتی و از نزدیكان احمدی نژاد دارد.

مطابق شنیده ها ابراهیمی زاده علاوه بر موسسه آموزشی كنكور و صنعت برجسازی با یكی از شركت های معروف كفش سازی – شركت كفش و- نیز ارتباط تنگاتنگی دارد.

مطابق شنیده ها آقای ابراهیمی زاده پیش از انتخابات سال 88 از احمدی نژاد حمایت كرده و در این حمایت خود به شدت دست و دلباز نیز بوده است.

اعلام خبر پرداخت 54 میلیون تومان پول برای كاپشن معروف آقای دكتر از جانب یكی از دوستداران پرو پا قرص وی كه از قضا رفاقت نزدیكی نیز با یكی از نزدیكان دكتر دارد، از این حیث كه نشان می دهد آقای دكتر چقدر در میان هواداران خود محبوب است و آنها حاضرند برای عشق خود به دكتر حسابی هزینه كنند، جالب است.

اما ممكن است این گمانه زنی را نیز در ذهن برخی از تحلیلگران – كه همچون شخصیت جالب كارتون گالیور همیشه بدبین هستند- به وجود بیاورد كه خدای نكرده ممكن است این افراد با این پرداخت های نجومی به دنبال ماهی گرفتن از آب گل آلود باشند و بكوشند تا با خودشیرینی در آینده از رانت های كلان در عرصه های فعالیت خود بهره ببرند، اگر چه «آینده» نسبت به پاكدستی دولت آقای دكتر احمدی نژاد اعتقاد راسخ دارد اما به آقای دكتر برادرانه توصیه می كند كه برخی فعالیت های تبلیغاتی كه با محوریت برخی اطرافیان ایشان صورت می گیرد، اگر هم منجر به رانت خواری و چپاول منابع كشور نشود – كه انشاءالله با درایت دكتر حتما نمی شود- سبب ضربه خوردن وجهه ایشان در افكار عمومی می شود، وجهه ای كه انصافا آسان به دست نیامده و حیف است پس از این همه سفر استانی و هزینه و غیره، به این راحتی بازیچه دست اقدامات تبلیغاتی برخی از اطرافیان شود.نویسنده : داود غفاری
تاریخ : دوشنبه ۲۷ تیر۱۳۹۰
آینده نوشت : كیسینجر متهم می كند

اظهارات حسن آقا عباسی مبنی بر این كه لیست 250 نفری كه از دفتر خاتمی حقوق می گرفتند !!! تا زیرآب اسلام را بزنند منتشر می كند!!! ، پرسش های متعددی به وجود آورده  كه  طبعا پاسخ هایش در جیب ایشان است.
 حسن عباسی كه خود را كیسینجر اسلام !!! معرفی می كند، در یكی از سخنرانیهایش كه فیلمش منتشر شده است، اظهار می كند وی لیست 250 نفری را كه از دفتر خاتمی حقوق می گرفتند كه زیر آب اسلام را بزنند، منتشر می كند.

با توجه به این افشاگری بزرگ، از ایشان تقاضا می شود علاوه بر انتشار هر چه سریعتر این لیست، به موارد زیر هم پاسخ دهند:

http://up.vatandownload.com/images/r2lwnn9e7huygw2o5r6.jpg

این لیست دقیقا كی منتشر می شود و چرا تاكنون منتشر نشده است؟

منظور از دفتر خاتمی، دفتر وی در زمان دوران ریاست جمهوری هفتم و هشتم بوده است یا پس از ریاست جمهوری؟

اگر منظور زمان ریاست جمهوری است، این افراد جز كاركنان دولت بوده اند كه از دفتر رییس جمهور حقوق می گرفتند؟

آیا تنها ماموریت این افراد زدن زیر آب اسلام بوده است یا وظایف دیگری نیز داشته اند؟

اگر این افراد پس از زمان ریاست جمهوری از دفتر خاتمی حقوق می گرفتند، حقوق آنها كه سالیانه چند میلیارد تومان می شده، از كجا تامین می شده است؟

آیا شخص خاتمی كه یك روحانی است، برای زدن زیرآب اسلام این افراد را استخدام كرده بوده یا بدون اطلاع وی این كار انجام می شده است؟

آیا دستگاههای امنیتی و قضایی در جریان این لیست هستند یا اطلاع ندارند؟

اگر دستگاه قضایی در جریان این لیست است، چرا افراد مرتكب شونده چنین جرم بزرگی كه مجازات آن اعدام یا حبس ابد است، دستگیر نشده اند؟

چرا فردی كه به این افراد حقوق می داده كه زیرآب اسلام را بزنند، دستگیر نشده است؟

منظور از زدن زیرآب اسلام چیست؟

این افراد چگونه زیرآب اسلام را می زدند؟ نویسنده بودند، سخنران بودند، جاسوس بودند، مانكن بودند یا ...؟

خواهشمند است جناب {پرفسور دكتر} عباسی پاسخ خود به این سوالات را به ضمیمه لیست 250 نفری و مستندات این زیرآب زنی بزرگ به مدعی العموم ارائه داده، رونوشتی از آن جهت اطلاع بینندگان "آینده"  نیز مرحمت فرمایند.

در یک نگاه :

خدایا وقتی تقوا نباشه آدما چی میشن  و چی میگن ... !!!نویسنده : داود غفاری
تاریخ : سه شنبه ۲۱ تیر۱۳۹۰
انتقاد صریح هاشمی از سیاست خارجی
مسئولین سایت دیپلماسی ایرانی روز 28 خرداد 1390 در نشستی صمیمانه با آیت الله هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، دیدار کردند و ضمن ارائه گزارشی ازعملکرد این سایت، سوالاتی را درباره سیاست خارجی و مسائل بین المللی طرح کردند.

در ابتدای این نشست سید صادق خرازی با اشاره به فعالیت چند ساله سایت دیپلماسی ایرانی گفت: «دیپلماسی ایرانی» در این سالها به یک مرکز مجازی برای ارائه نوع دیگری از تفکر دیپلماسی موجود و رایج امروز کشور تبدیل شد. من و همکارانم در دوره مهجوری، می‌خواستیم صدای دیگری از کشور ما بیرون بیاید تا هم نخبگان کشور از آن بهره مند شوند و بتوانند واقعیت‌ها را تحلیل کنند و هم در بیرون از کشور بدانند صدای دیگری هم هست».

خرازی با اشاره به خاطره ای از دیدار با آقای هاشمی، 48 ساعت پس از حذف آقای منتظری، گفت: «آن روز من از سفر جنوب آمده بودم تا گزارشی از ستاد تبلیغات جنگ بدهم. من از موضوع آقای منتظری پرس و جو کردم و شما گفتید که دو حادثه خیلی مرا تکان داده که هیچ یک از اتفاقات انقلاب این قدر مرا تکان نداد و مرا اذیت نکرد. یکی ماجرای عقب نشینی ما از فاو بود که فشار روحی زیادی روی من گذاشت، چون فرمانده جنگ بودم. اتفاق بد دیگری که افتاد، حذف آقای منتظری بود که هر کاری برای جلوگیری آن کردیم، نشد».

مدیر سایت دیپلماسی ایرانی با ذکر این خاطره و اشاره به مسائلی که باید امروز مطرح شود گفت: «این سوال مطرح است که ناگفته‌ها و نانوشته‌های بحث سیاست خارجی را کی باید گفت؟ شاید اصلاً نباید گفت. شاید عمر ما قد ندهد که با توجه به مصلحت اندیشی‌هایی که داریم، آنها را بیان کنیم. ولی آیا نباید از گذشته برای آینده درس بگیریم؟»

سید صادق خرازی با این مقدمه از آیت الله هاشمی خواستند که به سوالات دیپلماسی ایرانی به صورت شفاف پاسخ دهند؛ متن مصاحبه دیپلماسی ایرانی با آیت الله هاشمی را در زیر می خوانید: 

به نظر می‌رسد سیاست خارجی فعلی جمهوری اسلامی در دولت نهم و دهم از سیاست خارجی دولت‌های قبل متفاوت بود و رویکرد جدیدی را دنبال می‌کند. چیزی که به عنوان «سیاست خارجی تهاجمی» مطرح است. می‌خواستیم بدانیم که اولاً شما این تحلیل را قبول دارید که سیاست خارجی فعلی از دوره‌های قبل متفاوت است؟ اگر قبول دارید، ارزیابی شما چیست؟ یعنی فکر می‌کنید الان سیاست خارجی ما مطلوب است؟ یا باید تغییر کند و اصلاحاتی باید انجام شود؟

— از نظر خودم، فکر می‌کنم رویه فعلی مطلوب نیست. البته آقایان در اظهارات خود می‌گویند می‌خواهیم با همه دنیا رابطه داشته باشیم و همکاری کنیم. در صحبت، با حرف‌های دولت‌های گذشته فرقی ندارد. ولی عمل کردن به این خواست آن گونه نیست که الان آقایان رفتار می‌کنند. بالاخره بی‌جهت نیست که روابط ما با کشورهای همسایه در این مقطع این‌گونه تیره شده است.

در دوران جنگ اینها حمایت‌های صریحی از صدام می‌کردند. هم پول می‌دادند، هم تبلیغ می‌کردند و هم نیروهایشان را می‌فرستادند. یعنی کارهای زیادی در حمایت از صدام می‌کردند. بعد از جنگ طبیعی بود که وضع ما در اوقات تلخی‌ها بدتر شود. ولی روابط دوستانه‌ای برقرار کردیم. از زمان دولت ما شروع شد. نقطه آغاز مهم آن- غیر از خواسته‌ها که انجام می‌دادیم- برخوردی بود که در سنگال با ملک عبدالله فعلی و امیر عبدالله آن موقع داشتم. 

خلاف انتظارش بود که رئیس جمهوری ایران با وضع آن روزگار، آن گونه با ولیعهد عربستان رفتار کند. بعد از آن برخورد مقداری از یخ‌های روابط ما شکست. قبول کردند که کنفرانس سران کشورهای اسلامی در ایران برگزار شود. منتها فاصله انداخته بودند و می‌خواستند سیاست خارجی ما را در آن مدت رصد کنند. اول قرار شد که همایش سران در تهران برگزار شود که دوباره پشیمان شدند.

برخورد بعدی ما در پاکستان با ملک عبدالله، ایشان را تحت تأثیر قرار داد و رفتارش را عوض کرد. در همان جلسه و قبل از حضور ما وزیر خارجه عربستان در یک کنفرانس خبری گفته بود که کنفرانس سران در تهران برگزار نمی‌شود. رفتار تیم ایرانی باعث شد که ایشان در همان جلسه دستور داد: «متن کنفرانس وزیر خارجه را تکذیب کنید. چون ما به تهران می‌رویم.»

رفتار ایشان در همان جلسه خیلی معنادار بود. در عرف دیپلماتیک هست که سران کشورها با تشریفات خاص وارد شوند. تیم حفاظتی ملک عبدالله هم خیلی احتیاط می‌کردند. پس از پایان یکی از جلسات کنفرانس می‌خواستیم به ضیافت نخست وزیر پاکستان در دفتر ایشان برویم. ایشان سوار ماشین من ‌شد. واقعاً این کار در عرف دیپلماتیک رسم نیست.

به هر حال اطمینان پیدا کردند و آثارش را بعدها دیدیم. اروپایی‌ها هم این‌گونه بودند. اکثر آنها در زمان جنگ آن‌قدر به صدام کمک کرده بودند که مسئول واقعی جنگ عراق علیه ایران بودند. صدام هر چه می‌خواست، به او می‌دادند. بعضی‌ها حتی عملاً وارد جنگ با ما شده بودند. ولی بعدها تغییر مشی دادند. اصول ایران و انقلاب حتی در سالهای پس از جنگ هیچ تفاوتی نکرد و حرف‌های خود را عوض نکرده بودیم. فقط گفته بودیم که می‌خواهیم با هم کار کنیم. ثابت کردیم که به آنها راست می‌گوییم.

الان داریم خاطرات سال 68 را آماده می‌کنیم که چاپ شود. در این سال جنگ تمام شده و امام هم رحلت کرده بودند. از روزی که قرار شد نامزد ریاست جمهوری شوم و تا زمانی که انتخاب شدم، خاطرات خوبی دارم. می‌بینم مسابقه بود که سران کشورها به ایران بیایند. فضای واقعاً مطلوبی شده بود. همه تابوها شکسته و همه راهها باز شده بود. خیلی راحت می‌توانستیم اعتبار و تکنولوژی بگیریم. مسیر هموار شده بود.

البته همان زمان هم نیروهای افراطی بودند که این کارها را محکوم می‌کردند. همان کسانی که در دهه 60 افراط می‌کردند، انتظار داشتند پس از جنگ هم افراط کنیم.

درباره رفتار آمریکایی‌ها هم شما که در وزارت امور خارجه بودید، بیشتر از من می‌دانید که علی‌رغم آن حالت تهاجمی دوران جنگ، حرف‌هایی می‌زدند که نشان از تغییر مواضع آنها و نرم شدن سیاست‌های خشن در خیلی از زمینه‌ها داشت. ما در ایران کمی تلخ جواب می‌دادیم که تابع سیاست رهبری بودیم. ایشان موافق نبودند. البته تا آن مقدار که من ملایمت می‌کردم، آنها جلو می‌آمدند. شاید اگر با آمریکا هم مثل اروپا رفتار می‌کردیم، مشکلات کمتری برای ما پیش می‌آمد.

در این طرف شوروی خیلی به ایران نزدیک شده بود که مواضع و صحبت‌های گورباچف در اسناد هست. در سفری که به آنجا رفتم، تغییرات اساسی پیش آمد.

به چین هم رفتیم که این‌گونه شد. شرق، غرب، کشورهای عربی و کشورهای منطقه جایی در سیاست خارجی ما داشتند. نهادهای انقلابی مثل گروههای جهادی فلسطین و حزب‌الله لبنان برای کارها با ایران هم جهت بودند. شعارهای ما هم با اینها خیلی فرق نمی‌کرد. یعنی همین حرف‌ها را می‌زدیم، ولی در عمل براساس اصول دیپلماسی عمل می‌کردیم. وزارت خارجه ظرفیت خوبی داشت. می‌توانستیم خیلی خوب استفاده کنیم. معمولاً دست‌هایشان را گروههای افراطی می‌بستند، ولی وقتی کمی دستشان باز می‌شد، کار می‌کردند. به نظرم هنوز هم با همین حال می‌توانیم وضع را بهتر کنیم. 

فرمودید «همین الان هم می‌توان تغییراتی داد.» به نظر شما چکار باید کرد؟ یعنی یک مقدار مشخص‌تر بفرمایید که چکار کنیم؟ الان بحث همسایه‌های ایران را داریم. در دوران ریاست جمهوری شما کار سیاست خارجی برای ایجاد ارتباط و تعامل با کشورهای دیگر شروع شد. آقای خاتمی همکاری با کشورها، مخصوصاً همسایگان را گسترش دادند. واقعاً روابط عمق خوبی پیدا کرده بود. الان وضعی داریم که روشن است و نیاز به توضیح نیست. روابط ما با کشورهای جنوب خلیج فارس خوب نیست. شما هم فرمودید که مطلوب نیست. چکار کنیم که روابط یک مقدار به سابق برگردد؟

— اینکه چکار باید کرد به مسئولان اجرایی، مخصوصاً وزارت خارجه مربوط می‌شود. من نمی‌توانم زیاد حرف بزنم. ولی می‌گویم می‌شود. مثلاً بعضی از کارها را که نباید بکنیم، نکنیم و بعضی از کارها را که باید بکنیم، بکنیم. بالاخره در ایران امکانات زیادی داریم. ایران جایی هست که خیلی از قدرت‌های جهانی و کشورهای منطقه می‌خواهند با ایران صمیمی باشند که هر کدام دلیل خاصی دارند. واقعاً خیلی بهتر می‌توانیم از این ظرفیت ایران استفاده کنیم.

نمی‌خواهم وارد مسائل اجرایی کارهای آنها شوم. به صورت کلی می‌گویم که می‌توان کار کرد. باید اصول دیپلماسی را رعایت کنیم و در گفتار و رفتار به‌گونه‌ای باشیم که در شأن تاریخ و فرهنگ ایران و عظمت انقلاب اسلامی است. مثلاً در هر کشوری وزارت خارجه، مسئول و متولی کارهای سیاست خارجی است و کشورهای دیگر روی قدرت مسئولان این وزارتخانه حساب می‌کنند.
 
اگر با موازی‌کاری و کارهای نسنجیده، وزارت خارجه را در چشم دیگر کشورها ضعیف کنیم، حتی کشورهای آفریقایی هم رغبتی به مذاکره با ما ندارند که مقدمه روابط است. متأسفانه مسئولان در اتخاذ مواضع و بیان مسائل در خصوص سیاست خارجی به منافع مالی کمتر توجه می‌کنند.
 
شما می‌دانید که این روزها روابط ایران و عربستان رو به تیرگی رفته، در حالی که اگر نگاه درستی در سیاست خارجی حاکم بود، می‌توانستیم با کمک عربستان که جایگاه ویژه‌ای در بین کشورهای اسلامی و حتی دنیا دارد، خیلی از مسائل را حل کنیم. ولی نه تنها چنین نیست، بلکه به خاطر بعضی از اهداف داخلی سعی می‌کنند آن رابطه را در جامعه مخدوش جلوه دهند. 

مثلاً چند سال پیش من در سفر به عربستان و دیدار با ملک عبدالله از برخورد بد مسئولان عربستانی با حجاج ایرانی در فرودگاه‌ها و به خصوص در قبرستان بقیع گله کردم و ایشان هم پذیرفت که این مسئله به نفع ما و آنها نیست و دستور رفع آن برخوردها را داد که حضور آزادانه زنان در بقیع یکی از آثار آن بود و به خواست شورای عالی امنیت و مسئولان حج با بحث‌های زیاد، ساختاری برای همکاری دو کشور در مسائل فیمابین عراق و افغانستان و لبنان و فلسطین تنظیم شد که مسئولان ذیربط نخواستند عملی کنند.

پس از برگشت من به ایران، هر روز در روزنامه‌های وابسته به آنان خبرهای دروغی درباره پشت صحنه برخورد آنان با حجاج ایرانی منتشر می‌شد تا جایی که وزیر امور خارجه ما در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که عربستانی‌ها هنگام ورود آیت‌الله ری‌شهری، در فرودگاه برخورد بدی داشتند و حتی ایشان را بازرسی بدنی کردند.

این موضوع برایم خیلی تلخ بود. چون برخلاف توافقات ما در عربستان بود. از آقای ری‌شهری پرسیدم که موضوع چه بود؟ ایشان گفت: اصلاً چنین نیست. خود آقای ری‌شهری تلفنی از آقای متکی پرسید که چرا این حرف را زدی؟ ایشان در جواب گفت: من تحت فشار بودم که این حرف را بگویم.

ببینید ما که نباید سیاست خارجی را که با منافع ملی ما ارتباط دارد، وارد اختلافات داخلی کنیم. آقایان برای کم‌رنگ کردن آثار سفرم به عربستان و مذاکراتم با مسئولان آن کشور، حاضرند روابط خارجی را تا این حد مخدوش جلوه دهند. 

جناب‌عالی اشاره‌ای به رابطه ایران و آمریکا و ایران و غرب فرمودید که پس از پایان جنگ، روابط ایران با بسیاری از کشورها از جمله در اروپا به سوی عادی شدن بود. آمریکا را شما مستثنی کردید و دلایلش را فرمودید. در زمان ریاست جمهوری جناب‌عالی و جناب آقای خاتمی، حتی بحث گفتگوی ایران و آمریکا یک تابو بود. یعنی کسی جرأت می‌کرد حتی درباره گفتگوی ایران و آمریکا صحبت کند. در دولت نهم این تابو شکسته شد. پیام‌هایی هم برای رؤسای جمهوری آمریکا نوشته شد. یک بار آقای جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی با معاون وزیر امور خارجه آمریکا ملاقات کرد. به نظر شما آیا هنوز این مسئله یک تابو است؟ آیا می‌توانیم در شرایط مناسب مثل اروپا، رابطه‌ای هم با آمریکا داشته باشیم؟

— همان‌گونه که گفتم مسئولان فعلی در زبان و گفتار، جلوتر از دولت‌های قبلی پیش رفته‌اند. حتماً شنیدید که حرف‌های عجیب و غریبی زدند. مثلاً گفتند: «ما با ملت اسرائیل خیلی صمیمی هستیم.» در حالی که این‌گونه نیست و ما رفتار یهودیان مهاجر را که از کشورهای مختلف دنیا به سرزمین‌های اشغالی آمدند و جای فلسطینی‌ها را گرفتند، نمی‌پسندیم. اگرچه الان هستند و الان احزاب، مدیران و مسئولان اسرائیل طرف حرف‌های ما هستند، ولی ما موجودیت اسرائیل را قبول نداریم که ملتی برای این کشور قائل شویم.

به هر حال اینها در گفتار از ما جلوتر رفتند، اما در عمل همان رفتار نسنجیده داخلی مانند امور اقتصادی، فرهنگی، اخلاقی، اجتماعی و سیاسی را در سیاست خارجی هم دارند. واقعاً در دیپلماسی، شیوه‌های مدیریت مذاکرات، روانشناسی روابط و جامعه‌شناسی سیاسی اهمیت دارند که شما با توجه به سوابق کاری در وزارت خارجه بهتر می‌دانید. باید کارشناسان وزارت خارجه که تجربیات زیادی در دیپلماسی و کارهای سیاسی دارند، به مدیران و مسئولان رده‌بالای کشور آموزش سیستم بدهند و بگویند چکار کنند.

من فکر می‌کنم الان کاملاً می‌توان در شرایط مساوی و با رعایت احترام متقابل با آمریکا مذاکره کرد. اینها در حرف تابوی مذاکره با آمریکا را شکستند. در زمان آقای خاتمی آن قدر فضا سنگین بود که در یکی از سفرهای به آمریکا و در یکی از مراسم، برای اینکه با مسئولان آمریکا رودررو نشود، مسیر مستقیم خود را کج کرد. ولی الان کاملاً برعکس است. آن‌قدر برعکس است که به هر بهانه‌ای نامه‌های بدون جواب به مسئولان آمریکا می‌نویسند. 

حتی در سفر به آمریکا با شارون و بوش عکس یادگاری می‌گیرند.

— بله، شما که بهتر از من می‌دانید. 

آقای خاتمی در سفری به آمریکا رفته بودند، در مراسمی که به مناسبت پنجاهمین سال تأسیس یا مناسبت دیگر برگزار شده بود و سران همه کشورها می‌خواستند عکس تاریخی بگیرند، حاضر نشد عکس بگیرد، چون احتمال داشت به بهانه عکس با مسئولان آمریکا رودررو ‌شود. ولی رئیس جمهور فعلی با بوش و شارون عکس یادگاری گرفته است.

— من می‌گویم اینها در گفتار تابویی ندارند. ولی در عمل رفتار دیگری دارند. البته نمی‌توانیم تقصیرها را به گردن این طرف بیندازیم. الان آمریکایی‌ها رفتار تلخی با ما دارند. یعنی مثل اینکه تصمیم‌هایی گرفته اند. در گذشته اگر تصمیم می‌گرفتند، بروز نمی‌کرد. ولی الان رئیس جمهور، وزیر خارجه و سایر شخصیت‌های آمریکا علیه ایران اظهارنظرهایی دارند که خیلی تند است. عملشان هم معلوم است. 

اروپایی‌ها هم همیشه با آمریکا بودند. بعضی از آقایان فکر می‌کردند می‌توان اروپا را از آمریکا جدا کرد. این کار آسانی نیست. منافع مشترک دارند. تا حدی حاضرند با ایران کار کنند، ولی اگر قرار باشد مشترکات آنها و آمریکا آسیب ببیند، حاضر نمی‌شوند از آمریکا جدا شوند.

فکر می‌کنم الان از لحاظ لفظی چیزی کم نداریم و از لحاظ عملی کارهایی هست که کارشناسان وزارت خارجه‌ بهتر می‌دانند. ما هم در زمان مسئولیت خود برای روابط با کشورها از کارشناسان و مسئولان وزارت خارجه یاد می‌گرفتیم.نویسنده : داود غفاری
تاریخ : سه شنبه ۲۱ تیر۱۳۹۰
ساخت اندام های بدن بدون نیاز به شیوه پیوند اعضاء!

به گزارش مهر، دانشمندان توانستند برای فراهم آوردن اندام مورد نیاز برای این پیوند نای مصنوعی بسازند که سطح آن از سلولهای بنیادین بدن بیمار پوشانده شده بود. این تکنیک نیازی به اهدا کننده نداشته و خطر پس زده شدن اندام پس از پیوند نیز وجود ندارد، همچنین می توان این اندام تنفسی را در دوره ای چند روزه برای پیوند آماده کرد.

با گذشت یک ماه از انجام عمل پیوند، بیمار سرطانی دریافت کننده این نای در وضعیت سلامت مطلوبی به سر می برد. "پائولو ماپیارینی" جراح ایتالیایی که هدایت تیم جراحی را در دانشگاه پزشکی کارولینسکای سوئد به عهده داشت می گوید امیدوار است بتوان از این شیوه درمانی برای درمان نوزادی ۹ ماهه در کره جنوبی که به صورت مادرزادی دچار نقص نای است استفاده کند.

این جراح تا کنون ۱۰ پیوند نای مصنوعی دیگر را در پرونده حرفه ای خود به ثبت رسانده که قابل توجه ترین آنها پیوند اولین نای کشت داده شده در سال ۲۰۰۸ به زن ۳۰ ساله اسپانیایی بود، اما تمامی این پیوندهای انجام شده نیازمند یک اهدا کننده بوده اند.

در این تکنیک جدید ساختار نای بیمار به صورت دقیق و با استفاده از اسکنرهای سه بعدی مدل سازی شد. دانشمندان در لندن با استفاده از تصاویر به دست آمده از اسکنر سه بعدی توانستند مدلی شیشه ای از نای و دو نایچه بیمار را مدلسازی کنند. این مدلها سپس به سوئد ارسال شده و در محلولی از سلولهای بنیادین بیمار قرار گرفتند.

پس از گذشت دو روز، میلیونها حفره موجود در نای بیمار با کمک نسوج بدن خود فرد ترمیم شد و جراحان این ساختار بسیار شکننده را جایگزین نای بیمار که توسط تومورهای سرطانی تقریبا از بین رفته بود، کردند. تومور سرطانی با وجود شیمی درمانی و پرتو درمانی های متعدد روز به روز بزرگتر شده و راه تنفس بیمار را بسته بود و بدون انجام عمل پیوند، بیمار جان خود را از دست می داد.

طی جراحی ۱۲ ساعته جراحات تمامی تومور و نای تخریب شده بیمار را درآورده و نای جدید را جایگزین آن کردند. سلولهای مغز استخوان و سلولهای غشایی که از بینی بیمار برداشته شده بودند نیز طی جراحی به نای بیمار پیوند زده شده و توانستند پس از جراحی رشد کرده و تکثیر کنند. به این شکل این سلولها به کمک سلولهای بنیادین توانستند قالب بی جان نای ترکیبی را به اندامی تبدیل کنند که امکان تشخیص آن از اندام واقعی وجود نداشت.

مهمتر از همه اینکه بدن بیمار اندام جدید را به هیچ وجه پس نزد و این به آن معنی است که نیاز به استفاده از داروهای قوی ضد پس زدگی یا تضعیف سیستم ایمنی بدن از بین خواهد رفت، در حالی که دیگر بیماران باید برای حفظ اندام دریافت شده از این داروها استفاده کنند.

بر اساس گزارش بی بی سی، جراحان موفقیت بزرگ این شیوه درمانی را سرعت بالای تولید اندام می دانند، به گفته آنها با استفاده از این شیوه می توان بدون هیچ تاخیری و بدون نیاز به اهدا کننده انسانی اندام مورد نیاز بیمار را خلق کرد.

به گفته جراحان و دانشمندان این شیوه برای ترمیم و یا جایگزینی بسیاری از اندامها بدن انسان کاربردی خواهد بود.نویسنده : داود غفاری
تاریخ : دوشنبه ۲۰ تیر۱۳۹۰
احمدی‌ نژاد:|باغ ویلای 1000 متری برای هر خانواده 60 میلیون تمام می‌شود!!!
احمدي نژاد قيمت تمام شده باغ ويلاي هزار متری برای هر خانوار ايراني را 60 میلیون اعلام كرد.

رييس جمهور كه در چهاردهمین اجلاس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور که در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد سخن مي گفت با

اشاره به اينكه 29 میلیون هکتار زمین قابل استفاده برای شهرسازی در کشور وجود دارد گفت: می توان با این اهرم شیوه شهرسازی در کشور را عوض کرد و به 20 میلیون خانوار ایرانی هر کدام 1000 متر زمین بدهیم تا 10 درصد آن را زیر ساختمان برده و الباقی آن را به باغ تبدیل کنند.


وی به ایراد مطرح شده دررابطه با کمبود آب برای طرح اشاره کرد و افزود: جمعیت که تغییری نمی کند و میزان مصرف آب نیز به میزان جمعیت خواهد بود و این در شرایطی است که اگر منابع آب کشور به طور صحیح با آبیاری تحت فشار و یا کشاورزی گلخانه ای مورد استفاده قرار گیرد ظرفیت لازم وجود دارد.


رئیس جمهور به قیمت مسکن در شهر تهران اشاره کرد و گفت: به طور متوسط اگر قیمت مسکن 20 میلیون ریال به ازای هر متر محاسبه شود یک آپارتمان 100 متری حدود 200 میلیون تومان در بازار به فروش می رسد ولی اگر خانواده بخواهد 100 متر بنا در زمین اعطایی بسازد حدود 40 میلیون هزینه ساخت دارد.


وی افزود: اگر به این مبلغ هم 20 میلیون هزینه حصار و شبکه آبیاری و احداث باغ را اضافه کنیم یک خانه 1000 متری برای خانواده ای 60 میلیون تمام می شود که الباقی این مبلغ نیز می تواند در چرخه اقتصاد کشور عاملی برای سازندگی می شود.


احمدی‌ نژاد در ادامه اين مراسم انجام دادن کارهای بزرگ را برای پیشرفت مردم ضروری دانست و گفت: امسال حجم کارهای عمرانی دو برابر پارسال است و از مهندسان کشور دعوت می‌کنم که در این عرصه به دولت کمک‌ کنند.


وی خاطر نشان ساخت: طرح جدید مسکن به ‌زودی آماده می شود که مهندسان کشور باید در این طرح وارد شوند و کار کنند تا وضع زندگی مردم به سمت الگوی مناسب پیش برود.


رييس جمهور با بیان اینکه یکی از علل آپارتمان ‌سازی کمبود زمین است تصريح كرد: مگر زمین کم داریم ؟ ایران بیش از یک میلیون و 600 هزار کیلومترمربع مساحت دارد که حدود 165 میلیون هکتار است، کل مراتع و کوهپایه‌ها و جنگل‌های ما 100 میلیون هکتار است و 36 میلیون هکتار هم اراضی قابل کشت داریم؛ با این حساب 30 میلیون هکتار باقی می ماند.


وی با اشاره به برنامه‌ های دولت برای حل مشکل مسکن و بی‌ ارزش کردن زمین و با ارزش کردن ساختمان گفت: 20 میلیون خانواده ایرانی داریم که سالیانه حدود یک میلیون به آن اضافه می شود؛ بنابراین باید سالی یک و نیم میلیون دستگاه (از قرار 260 میلیون مترمربع) واحد مسکونی بسازیم.


احمدی نژاد افزود: اگر بگوییم به خانواده ‌هایی که جدید هستند زمین می‌دهیم، بعد از دو سال دو میلیون هکتار زمین زیر فضای سبز می‌رود و این خانواده ‌ها نیز خانه ‌دار می شوند و در نتیجه انقلاب عظیمی در کشور روی می‌ دهد.


وی اضافه کرد: چرا قیمت مسکن گران است؟ چرا یک فرد باید عمر خود را پیش‌فروش کند تا بتواند در یک آپارتمان هفتاد، هشتاد متری زندگی کند؟ آیا این از الزامات اجتماعی و فرهنگی ماست؟ آیا این نحوه زندگی، الگویی محتوم است و کسی نمی‌تواند از آن عبور کند؟ آیا شیوه بهتری برای زندگی نیست؟


احمدی نژاد اظهار داشت: باید گفت که این مشکل به نوع طراحی ضوابط شهری و مدیریت شهری برمی‌گردد، نه اینکه فردی خاص یا شهرداری مقصر باشد، بلکه اتفاقی است که در طول هفتاد سال رخ داده است و باید آن را تغییر دهیم.


رئیس جمهور با اشاره به مشکل حاشیه ‌نشینی در شهرهای بزرگ گفت: با کشیدن یک خط دور شهر و ایجاد محدوده برای آن در پی کاهش هزینه شهری هستند در حالی که با این کار، هزینه شهری کاهش نمی‌یابد.


وی با بیان اینکه در دنیا شهری به گرانی تهران، نه در خورد و خوراک و نه در سایر هزینه‌ های شهری، سراغ نداریم، گفت: با این مدیریت شهری هم هزینه ‌های مدیریت بالا رفت و هم شاهدیم که آسایش مردم بیشتر نشده است.


احمدی‌ نژاد هنر دولت را در حل مشکل مسکن ، بی ‌ارزش کردن زمین اعلام کرد و گفت: اگر قیمت زمین را به صفر برسانیم ، شاهد خواهیم بود که منابع بسیاری آزاد می‌شود.


وی به وسعت خاک ایران اشاره کرد و افزود: اگر در حل مشکل مسکن و ایجاد فضای سبز از نیروی مردمی کمک بگیریم، می‌ توانیم هم زمین‌ها را به باغ تبدیل و هم مسکن درست کنیم.


رئیس جمهور اظهارداشت: با طرح جدید دولت در زمینه شهرسازی می‌توانیم زمین را به مردم اجاره بدهیم و از آنها بخواهیم هم برای خود خانه بسازند و هم فضای سبز ایجاد کنند.


وی افزود: اگر به هر خانواده ایرانی هزار مترمربع زمین بدهیم، بسته به اینکه این زمین کجا باشد، می‌توانیم اجاره را کم یا زیاد کنیم و در نتیجه در کل، دومیلیون هکتار زمین به مردم واگذار می‌شود و با این کار، هم مشکل مسکن مردم حل و هم فضای سبز ایجاد خواهد شد و در نتیجه، مردم نیز آسایش بیشتری می‌یابند.


احمدی‌نژاد گفت: اگرروحیه فردی را که در آپارتمان زندگی می‌کند و با ترافیک نیز مواجه است با فردی که در ویلا زندگی می‌کند مقایسه کنیم، کیفیت چقدر فرق می‌کند.


رئیس جمهور با تاکید بر اجرای الگوی ایرانی - اسلامی پیشرفت، بر ضرورت بازیابی نگاه منسجم مهندسان ایرانی در طول تاریخ تاکید کرد . ایلنا


در یک نگاه :

با این طرح هایی که هر روز و ناپخته .... خدا به دادمان برسد .نویسنده : داود غفاری
تاریخ : دوشنبه ۲۰ تیر۱۳۹۰
نامه یک زن خانه‌دار به احمدی‌نژاد
روزنامه خراسان در سرمقاله امروز خود نامه یک زن خانه­ دار به رئیس دولت را منتشر کرده است.

 در بخشی از این ماه آمده است:

*من یک زن ایرانی ام. یک زن مسلمان ایرانی. نه معنی راست و چپ را می فهمم و نه کاری به آبی و سبز و قرمز دارم. اصلا اهل سیاست نیستم. من یک زن و یک مادرم که مانند همه زن ها و مادرهای دیگر باید چرخ زندگی ام را بچرخانم.

*روزی که حرف از هدفمندی یارانه ها شد و بر این تصمیم خود اصرار می کردید زیرا معتقد بودید که با نقدی شدن یارانه ها این پول به طور مساوی و بین همه تقسیم خواهد شد. با خود گفتیم ما که خانه های چند هزارمتری ، ویلا ، استخر و جکوزی نداریم که پول مصرف انرژی مان سر از ناکجاآباد درآورد. مانند آدم های پولدار چند تا، چندتا، ماشین چند صدمیلیونی هم نداریم که غصه بنزین آن را بخوریم پس حتما از پول یارانه ها چیزی برایمان می ماند تا اندکی از چاله های زندگی مان را با آن پرکنیم و چه نقشه هایی که برای این یارانه ها نکشیدیم. اما با برداشتن یارانه ها و آزاد شدن قیمت ها آن قدر همه چیز گران شد که وجود این پول اصلا در زندگی ما احساس نمی شود حتی اگر آن مبلغی را که بر کالاها و اجناس افزوده شده حساب کنیم می بینیم که از پول یارانه ها نیز بیشتر است.

* من اقتصاددان نیستم و معنی رشد اقتصادی و تورم تک رقمی را هم نمی فهمم اما می بینم که قیمت گوشت آنقدر زیاد شده که باید به طور کلی از صفحه زندگی مان حذف کنیم باید به بچه هایمان آموزش دهیم که دیگر از ما میوه نخواهند زیرا قیمت آن با پول جیب ما جور در نمی آید و در بعضی موارد اجناس حتی تا صددرصد هم گران شده اند.آقای رئیس جمهور گرانی های بی حد و حصر کمر مردم را شکسته است. اجاره های بالا داد مردم را درآورده است. قبل از هدفمندی یارانه ها بارها گفتید که با اجرای این قانون سفره های قشر محروم جامعه رنگین تر خواهد شد اما چیزی که ما امروز می بینیم سفره هایی است که هر روز خالی تر می شود. دیگر نمی توانیم سر سفره گوشت بگذاریم زیرا توان خرید آن را نداریم حتی نان خالی را با قناعت باید بخوریم و حالا باید کم کم یادبگیریم که شیر هم نخوریم.

*وقتی مجری برنامه تلویزیون از یک مسئول می پرسد اگر شیر گران شود ممکن است مردم نتوانند آن را بخرند و این موجب می شود شیرها بمانند و دامدار ضرر کند این مسئول می فرمایند اگر چنین شد ما شیرها را تبدیل به شیرخشک می کنیم و آن را صادر می کنیم. این یعنی این که برای ما مهم نیست مردم نتوانند از شیر استفاده کنند برای ما مهم نیست کودکان فقر آهن بگیرند، دچار کمبود کلسیم شوند و یا حتی بمیرند.

* آقای رئیس جمهور درآمد کم و مخارج بالای زندگی هر پدری را نزد فرزندش شرمنده می کند و هزینه های بالای زندگی انسان را به زانو در می آورد. باور کنید همه واقعیت آن چیزی نیست که شما در تلویزیون می  گویید و همه چیز را خوب و زیبا جلوه می دهید، واقعیت آن چیزی است که ما با آن دست و پنجه نرم می کنیم.

*من می دانم شما تمام توان و تلاش خود را به کار می برید تا ما بتوانیم راحت تر زندگی کنیم و به عنوان کسی که به شما رای داده هنوز هم شما را حامی قشر محروم و مستضعف جامعه می دانم اما خواهش می کنم هر تصمیمی که می گیرید تمام جوانب آن را بسنجید زیرا عمر ما کفاف آزمون و خطا را به ما نمی دهد و مردم ما به اندازه کافی امتحان خود را پس داده اند.نویسنده : داود غفاری
تاریخ : دوشنبه ۲۰ تیر۱۳۹۰
بيمه طلايي فرهنگيان بازنشسته از اول مرداد ماه اجرايي مي شود

مديركل تعاون و پشتيباني وزارت آموزش و پرورش گفت: فرهنگيان بازنشسته از اول مرداد ماه امسال زير پوشش بيمه تكميلي (طلايي) قرار مي گيرند و از خدمات درماني بهره مند خواهند شد. 
   
به گزارش ايرنا، 'نامدار عبدالهيان' روز شنبه در نشست خبري افزود: قرار بود بازنشستگان از ابتداي تيرماه زير پوشش بيمه تكميلي قرار گيرند ولي به دليل پاره اي مشكلات و تغيير شركت بيمه گر، اين زمان يك ماه به تعويق افتاد.
وي تاكيد كرد، ايجاد تغييرات در شيوه خدمات رساني و فراهم كردن شرايط براي ارايه خدمات بهتر و بيشتر به بازنشستگان از طريق يك شركت بيمه گر به غير از شركت بيمه ايران از دلايل اصلي اين تغيير زمان است.
عبدالهيان اظهار داشت: تصميم گرفته شد تا با توافق صندوق بازنشستگي كشوري، بخشي از هزينه بيمه تكميلي فرهنگيان بازنشسته را آموزش و پرورش پرداخت كند و اين افراد از خدمات بيمه تكميلي بدون سقف همچون فرهنگيان شاغل بهره مند شوند.
وي يادآور شد، با انجام اين توافق، هزينه بيمه تكميلي (طلايي) فرهنگيان بازنشسته به سه بخش تقسيم شده كه آموزش و پرورش، صندوق بازنشستگي كشوري و خود بازنشسته آن را پرداخت مي كند.
مديركل تعاون و پشتيباني وزارت آموزش و پرورش افزود: بازنشستگان فرهنگي از طريق شركت بيمه آتيه سازان حافظ، زير پوشش بيمه تكميلي طلايي قرار گرفته و بدون سقف، هزينه هاي درماني بستري و سرپايي آنان پرداخت مي شود.
وي خاطر نشان كرد، بازنشستگان فرهنگي بايد براي استفاده از اين خدمات با مراجعه به سايت صندوق بازنشستگي كشوري، اطلاعات خواسته شده را ثبت كرده تا مشمول اجراي اين طرح قرار گيرند.
عبدالهيان گفت: اين اطلاعات بايد در ماه هاي مرداد و شهريور در سايت يادشده ثبت شود تا مشمول پوشش طرح بيمه تكميلي شود در غير اين صورت، امكان ارايه خدمات بيمه ياد شده به آناني كه اطلاعات خود را ثبت نكرده باشند مقدور نخواهد بود.
وي تاكيد كرد، در اين دوماه اگر بازنشسته اي نياز به استفاده از خدمات درماني داشته باشد از طريق معرفي نامه مي تواند از اين خدمات در مراكز درماني طرف قرارداد استفاده كند تا از ابتداي مهرماه كارت شناسايي براي اين افراد همچون فرهنگيان شاغل صادر شود.
عبدالهيان افزود: 650 هزار فرهنگي بازنشسته و حدود 650 هزار اعضاي خانواده و افراد تحت تكفل آنان، شرايط لازم براي قرار گرفتن در پوشش بيمه تكميلي طلايي را دارند.
وي تاكيد كرد، ارايه خدمات درماني به اين افراد، بدون سقف است و غير از دندانپزشكي، ساير خدمات اين بخش تا سقف 200 هزار تومان است.
به گفته عبدالهيان، هزينه خدمات آمبولانس برون شهري 100 هزار تومان، درون شهري 60 هزار تومان، ليزيك هر چشم تا سقف 300 هزار تومان و عمل سزارين تا سقف 10 ميليون ريال پرداخت مي شود و باقي خدمات درماني بدون سقف هزينه ها تامين مي شود.
عبدالهيان افزود: هزينه درمان بيماري ها همچون هموفيلي، تالاسمي، دياليز، پيوند و سرطان هاي پر هزينه به صورت 100 درصد از سوي بيمه پرداخت مي شود.
وي يادآور شد، هزينه عينك تا سقف 500 هزار ريال به بيمه شده پرداخت خواهد شد.

**صدور كارت بيمه طلايي فرهنگيان در استان هاي مختلف كشور آغاز شد

مديركل تعاون و پشتيباني وزارت آموزش و پرورش در ادامه گفت: صدور كارت بيمه طلايي براي فرهنگيان شاغل در برخي استان هاي كشور آغاز شده و تا آخر هفته جاري در همه استان ها آغاز مي شود.
وي تاكيد كرد: پس از رفع ايرادات و تهيه كارت هاي خام و توزيع اين كارت ها در ميان همه استان هاي كشور، صدور كارت بيمه طلايي براي فرهنگيان كشور در يك هزار و 100 شعبه شركت بيمه ايران آغاز شده است.
عبدالهيان اضافه كرد: در شرايط جديد كارت برش هايي براي اين منظور در نظر گرفته شده تا فرهنگيان در زمان مراجعه به مراكز درماني براي استفاده از خدمات اين كارت برش ها را ارايه دهند و ديگر نيازي به كپي مدارك نداشته باشند.
مديركل تعاون و پشتيباني وزارت آموزش و پرورش افزود: در استان هاي خراسان رضوي، اصفهان، آذربايجان شرقي و گلستان صدور كارت شناسيايي بيمه طلايي براي فرهنگيان شاغل آغاز شده و برخي استان ها نيز از چهارم تیر آغاز شده و برخي استان ها نيز حداكثر تا روز چهارشنبه هفته جاري در اين خصوص اقدام مي كنند.
عبدالهيان گفت: در تهران هفت شعبه بيمه ايران شامل شعب مطهري، بعثت، شميران، آزادي، فاطمي، اسلامشهر و دماوند كار صدور كارت شناسايي بيمه طلايي آغاز شده و فرهنگيان مي توانند با مراجعه به اين شعب در خصوص دريافت كارت هاي خود اقدام كنند.
وي تاكيد كرد: ارايه خدمات درماني با كارت بيمه طلايي در مراكز درماني طرف قرارداد شركت بيمه براي فرهنگيان بدون سقف است و هيچ محدوديتي در پرداخت هزينه هاي بستري و خدمات سرپايي وجود ندارد.نویسنده : داود غفاری
تاریخ : یکشنبه ۱۹ تیر۱۳۹۰
پی سی رنگ افزایش رنگ گوگل الکسا

لطفا جهت ثبت نام و افزایش آمار بازدید وبسایت خود کلیک فرمایید متشکرم********************************نویسنده : داود غفاری
تاریخ : شنبه ۱۸ تیر۱۳۹۰
ایام شعبانیه مبارک باد


خدایا تو را به حق «ایام مبارک و پر برکت شعبانیه » قسم می دهیم که ریشه ظلم ، ظالم و بی عدالتی را هر چه زودتر ریشه کن فرما  "آمین یا رب العالمین"نویسنده : داود غفاری
تاریخ : پنجشنبه ۱۶ تیر۱۳۹۰
انتقاد یك مرجع‌ تقلید از برخورد فیزیكی و زندان به نام نهی از منكر

http://up.vatandownload.com/images/hqud4uabybr1egerghd.jpg

یك مرجع تقلید شیوۀ صحیح و مؤثر امر به معروف و نهی از منكر را موعظۀ همراه با تلطّف و مهربانی دانست و تاكید كرد: مسئولان مربوطه باید علاوه بر رعایت مراتب امر به معروف و نهی از منكر، با انتخاب شیوه‌های صحیح اخلاقی و منطقی، بر تأثیرگذاری آن بیفزایند و از به كار بردن شیوه‌های مذموم و غیرمشروع، مطلقاً بپرهیزند.

به گزارش سرویس اجتماعی «آینده»؛ آیت‌الله العظمی مظاهری در دیدار اعضای شورای سیاست‌گذاری ستاد اولین همایش بین‌المللی شهروند مسئول، امر به معروف و نهی از منكر را از عناصر برجستۀ مكمّل ایمان دانسته و خاطرنشان كرد: مسلمان واقعی كسی است كه به اصول دین اسلام معتقد باشد و بر طبق ایمان خود عمل نماید كه در این صورت زیربنا و روبنای دین او محكم خواهد شد. ولی عنصر تكمیل‌كنندۀ ایمان، امر به معروف و نهی از منكر است كه در زندگی مسلمان حقیقی جایگاه ویژه‌ای دارد.

ایشان در این زمینه افزود: اهمیّت امر به معروف و نهی از منكر به قدری است كه قرآن كریم از امّتی كه به این دو موضوع اساسی اهمیّت می‌دهد به عنوان برترین امّت‌ها و امّت ممتاز نام برده و چنین امّتی را رستگار و سعادتمند برمی‌شمارد.

 
آیت‌الله‌ مظاهری در ادامۀ بیانات خود، موضوع امر به معروف و نهی از منكر را علاوه بر ابعاد دینی و شرعی، یك امر مسلّم عقلی دانسته و تصریح كرد: عقل، فطرت و وجدان اخلاقیِ نوعِ بشر، امر به معروف و نهی از منكر را به خوبی می‌پذیرد و از این جهت موضوع امر به معروف و نهی از منكر در دین اسلام، تعبّدی نیست، بلكه اصرار اسلام عزیز به اهمیّت به این دو موضوع اساسی، در حقیقت، ارشاد به حكم عقل است.

ایشان با تأكید بر ضرورت طرح موضوع امر به معروف و نهی از منكر در سطح بین‌المللی اظهار داشت:موضوع امر به معروف و نهی از منكر منحصر به آیین اسلام نیست و اهمیّت به آن نیز صرفاً وظیفۀ مسلمانان نمی‌باشد، بلكه از آن جهت كه عقل، فطرت و وجدان اخلاقی در همۀ انسان‌ها با هر آیین و مذهبی كه داشته باشند، به خوبی ضرورت امر به معروف و نهی از منكر را درك می‌كند، طرح آن در سطح بین‌المللی نیز مطلوب و لازم است و پذیرش جوامع بشری و مجامع حق‌گرای بین‌المللی را به همراه خواهد داشت، ضمن اینكه انجام این حركت، احكام مترقّی و انسان‌ساز اسلام عزیز را به دنیا معرفی می‌كند.

 
آیت‌الله مظاهری در بخش دیگری از بیانات خود با اشاره به مفاسد حاكم بر جوامع بشری از امر به معروف و نهی از منكر به عنوان بهترین راهكار اصلاح مفاسد جاری در همۀ مجامع انسانی نام برده و افزود: اگر همۀ دولت‌ها و ملّت‌ها برای احیای امر به معروف و نهی از منكر برنامه‌ریزی و تدبیر لازم را داشته باشند، دامنۀ معضلات و مفاسد اخلاقی و اجتماعی در دنیا به شدّت كاهش خواهد یافت، البته نكتۀ مهم در این جهت آن است كه هم مسئولان و حاكمان و هم مردم در همۀ كشورها، اصلاح را از خودشان شروع كنند و پس از آن برای اصلاح دیگران و جامعه، گام بردارند.

رئیس حوزه علمیه اصفهان با یادآوری رخنۀ سه فساد اخلاقی، اداری و اقتصادی در نظام جمهوری اسلامی، این مفاسد را بسیار خطرناك خوانده و تأكید كرد: اگر مسئولان نهادها و ارگان‌های دولتی، مبارزه با مفاسد اخلاقی، اداری و اقتصادی را از خودشان آغاز كنند و مردم نیز در این خصوص بی‌تفاوت نباشند و علاوه بر مراقبت از خود و نزدیكانشان، به حدّ تذكّر و ارشاد زبانی كه وظیفۀ حتمیِ آنان است، به امر به معروف و نهی از منكر بپردازند، در مدّت كمی این معضلات بزرگ برچیده خواهد شد.

 
آیت‌الله مظاهری در پایان بیانات خود، ضمن برشمردن مراتب امر به معروف و نهی از منكر، خاطرنشان ساخت: قرآن كریم، شیوۀ صحیح و مؤثر امر به معروف و نهی از منكر را موعظۀ همراه با تلطّف و مهربانی و همراه با منطق و استدلال می‌داند. و از این‌رو همه و خصوصاً مسئولان مربوطه باید علاوه بر رعایت مراتب امر به معروف و نهی از منكر، با انتخاب شیوه‌های صحیح اخلاقی و منطقی، بر تأثیرگذاری آن بیفزایند و از به كار بردن شیوه‌های مذموم و غیرمشروع، مطلقاً بپرهیزند و توجه داشته باشند كه برخوردهای فیزیكی، نظیر زندان و نظایر آن، صرفاً در موارد ضروری كه شرع و قانون معیّن كرده و چاره‌ای جز آن نیست، فقط و فقط در اختیار مسئولان قانونی مربوطه است و دیگران نمی‌توانند در این موارد، خودسرانه دخالت و عمل نمایند.

در ابتدای این دیدار برخی مسئولان برگزاری همایش ملّی شهروند مسئول، به ارائۀ گزارشی از نحوۀ برگزاری این همایش كه در سال 1389 برگزار شد و نیز برنامه‌های همایش بین‌المللی شهروند مسئول كه در تابستان 1390 برگزار خواهد شد پرداختند.

 نویسنده : داود غفاری
تاریخ : چهارشنبه ۱۵ تیر۱۳۹۰
منتقدان نقاط مثبت دولت را نادیده نگیرند

یك مقام مسئول خواستار حفظ انصاف از سوی منتقدان در نقد عملكرد مسئولان ارشد دولت و توجه به نقاط مثبت دولت در رسانه های منتقد دولت دهم شد.

وی در گفتگو با «آینده» در این باره عنوان كرد: انتقاد صرف به عملكرد هر دولتی می تواند پیامدهای نامناسبی برای رسانه و جامعه به همراه بیاورد كه از آن جمله ناامیدی در مخاطب نسبت به اصلاح، ایجاد پیش قضاوت در دولت نسبت به انتقاد و مشكلات امنیتی، حقوقی و اقتصادی برای رسانه است و از این رو به مصلحت رسانه‌ها، دولت و مهمتر از همه جامعه است كه در كنار انتقاد، به نقاط مثبت دولت نیز پرداخته شود.

وی با اشاره به خط مشی سایت "بازتاب" و "آینده" در نقد دولت نهم و دهم گفت: اگرچه در بسیاری از موارد صحت انتقادات این دو رسانه به دولت های نهم و دهم اثبات شد، اما عدم تدبیر در انتقاد و كم توجهی به نقاط مثبت موجب شد تا از یك سو سایت بازتاب تعطیل شود و سایت آینده نیز چندین بار فیلتر و تعلیق گردد.

این مقام ادامه داد: اگر در كنار انتقادات به نقاط مثبت نیز اشاره شود، كسانی كه انتقادات رسانه را از سر عناد و لجبازی می‌دانند، خلع سلاح شده و احتمال برخورد با رسانه ها نیز كاهش می یابد.

وی با اشاره به نظر رهبر انقلاب درباره تعامل رسانه ها با دولت افزود: همان گونه كه چند سال قبل رهبر انقلاب درباره شیوه صحیح انتقاد از دولت تصریح كردند، اشاره به نقاط قوت و اقدامات مثبت در كنار پرداختن به نقاط ضعف ضروری است.

این مقام با اشاره به تركیب دولت دهم گفت: اگرچه نظام نیز به تركیب و تغییرات مكرر و بدون افق روشن در دولتهای نهم و دهم انتقادات جدی دارد، اما با معیارهای منتقدان نیز عملكرد بخشی از دولت مثبت بوده و تحولات مناسبی رخ داده است.

برای نمونه وزراتخانه های دفاع و فرهنگ و ارشاد در دولت دهم نسبت به انتقاداتی كه در دولت نهم به سابقه، تخصص و عملكرد وزرای مربوطه وجود داشت، عملكرد قابل قبول تری دارند، اما منتقدان و رسانه های مخالف دولت به این نقاط هم اشاره نمی‌كنند و در واقع جنبه های مثبت دولت میان حجم بالای نقدها گم می شود.

سردار احمد وحیدی از فرماندهان برجسته دفاع مقدس و از نیروهای سالم و متدین نیروهای مسلح می باشد و در دولت نهم نیز با عهده داری قائم مقامی وزارت دفاع بار اصلی وزارتخانه بر دوش ایشان بود و با انتصاب سردار وحیدی به عنوان وزیر دفاع حقیقتا انتصاب شایسته ای اتفاق افتاد و عملكرد وزارت دفاع در دولت دهم نیز بهبود چشمگیری نسبت به دولت نهم داشته است كه بخشی از نتایج آن در اختیار افكار عمومی قرار گرفته است.

وی افزود: در وزارت ارشاد نیز با وجود انتقادات فراوان منتقدین به عملكرد وزیر ارشاد قبلی و نیز معاون مطبوعاتی تحمیلی در حذف رسانه های اصلی منتقد و سیاست های سلیقه ای در حوزه های فرهنگی و بهبود محسوس عملكرد وزارت ارشاد در یك سال اخیر، اثری از استقبال از این رویه در رسانه های منتقدین دیده نمی شود.

فعال شدن سینماگران شاخص كشور و افزایش تولیدات صاحب ارزش سینمایی، كاهش برخوردهای دولتی با رسانه های منتقد در یك سال اخیر، افزایش تعامل وزارت ارشاد با هنرمندان و بهبود تصویر وزارت ارشاد در جامعه كه ناشی از سعه صدر و دیدگاه های فرهنگی وزیر ارشاد بوده است، موضوعی است كه منتقدان دولت می توانستند به عنوان یكی از نقاط مثبت آن بپردازند.

http://up.vatandownload.com/images/muzru0xmj2w5xkh8v6g4.jpg

 نویسنده : داود غفاری
تاریخ : چهارشنبه ۱۵ تیر۱۳۹۰
یک اردبیلی جدید بر بام وزنه برداری جهان
استان اردبیل باری دیگر یک قهرمان را به وزنه برداری جهان تقدیم کرد. سعید محمدپور ، ستاره جدید دسته 94 کیلوگرم وزنه برداری ایران و جهان شد و سه مدال طلا کسب کرد.

http://up.vatandownload.com/images/1h74mt98g48ifjqgekh.jpg

به گزارش خبرآنلاین؛رقابت های دسته 94 کیلوگرم مسابقات وزنه برداری قهرمانی جوانان جهان دقایقی پیش در حالی در یکضرب به پایان رسید که رقابت اصلی در 11 ورزشکار شرکت کننده بین سعید محمدپور از کشورمان و رقبای روس و قزاق بود. کولومیتز از روس در حرکت  اول وزنه 165 خواست و بالای سر برد. کورش باقری برای محمدپور وزنه 166 کیلوگرم را خواست تا جوان اردبیلی ایران از او پیش بیفتد. حریف روس وزنه 170 را مهار کرد و سعید ایران توانست پس از او 171 کیلو را بالای سر برد. در اینجا هر دو درخواست 175 را کردند اما حریف روس وزنه اش را انداخت و سعید توانست وزنه را بالای سر ببرد تا 5 کیلوگرم در همان حرکت اول از حریف روس پیش باشد. حریف قزاقی هم با مهار وزنه 165 کیلوگرمی ، سوم شد. محمدپور برای اولین حرکت دوضرب خود درخواست وزنه 205 کرد ولی وزنه بردار روس ، دوضرب را با 195 آغاز کرد و برای حرکت دوم خود درخواست 205 کرد و این وزنه را بالای سر برد درحالی که محمدپور وزنه اول خود را انداخت. سعید با بالای سر بردن وزنه 206 کیلوگرمی ، تقریبا در حرکت دوم دوضرب ، مدال طلای مجموع خود را قطعی کرده بود . حریف روس برای حرکت آخرش وزنه 210 کیلویی را خواسته بود که باز هم این وزنه تنها برایش مدال طلای دوضرب را به همراه می آورد. مدال های این دسته برای ایران از این نظر اهمیت داشت که ایران در رقابت مستقیم با روسیه برای قهرمانی تیمی جهان می جنگید و سه طلای محمد پور ما را در جدول ، امیدوارتر از قبل می کرد.

ورزشکار قزاق در این دسته با بالای سر بردن وزنه 206 در دو ضرب به سه مدال برنز رسید و کارش تمام شد اما حریف روس وزنه 211 را درخواست کرد تا شانس مدالش باقی باشد.

سعید محمدپور که در این رقابت ، نمی خواست کم بیاورد قبل از حریف روس توانست وزنه 210 کیلوگرمی را هم بالای سر ببرد تا شبی رویایی برای ایران رقم بخورد .حالا دیگر حریف روس چاره جز قمار روی وزنه 215 کیلوگرمی نداشت. وزنه ای که توان بالا کشیدنش از زمین هم برای این جوان سخت بود.نویسنده : داود غفاری
تاریخ : سه شنبه ۱۴ تیر۱۳۹۰
عاقبت سوال از رئیس​جمهور چیست؟
سوال از رئیس​جمهور را 100 نفر از نمایندگان مجلس دنبال می کنند و برخی دیگر نیز به جد به دنبال جلوگیری از آن هستند.

به گزارش خبرآنلاین، استدلال طراحان این است که باید فرصتی به رئیس​جمهور داده شود تا به سوالات و ابهامات در ذهن نمایندگان پاسخ دهد و در مقابل مخالفان هم بر این باورند که این اقدام بر خلاف مواضع مقام معظم رهبری دال بر لزوم تعامل با دولت است و در شرایط حساس کنونی منطقه هم نباید موقعیت دولت را تضعیف  کرد، بویژه آنکه این کار خوراک تبلیغاتی خوبی برای دشمنان است.

بر اساس اصل 88 قانون اساسی ایران، هرگاه حداقل یک چهارم کل نمایندگان مجلس شورای اسلامی از رییس جمهور و یا هر یک از نمایندگان از وزیر، درباره یکی از وظایف آنان سوال کنند، رییس جمهور یا وزیر موظف است در مجلس حاضر شود و به سوال جواب دهد و این جواب نباید در مورد رییس جمهور بیش از یک ماه و در مورد وزیر بیش از ده روز به تأخیر افتاد مگر با عذر موجه به تشخیص مجلس شورای اسلامی.

مواد 196 و 197 آیین​نامه داخلی مجلس هم به همین موضوع پرداخته و آورده است: «براساس اصل هشتاد و هشتم قانون اساسى، درصورتى که حداقل یک چهارم کل نمایندگان بخواهند درباره یکى از وظایف رئیس جمهور سؤال کنند، باید سؤال خود را به‏طور صریح و روشن و مختصر همگى امضاء و به رئیس مجلس تسلیم نمایند. رئیس مجلس موضوع را در اسرع وقت به کمیسیون تخصصى ارجاع مى‏نماید. کمیسیون موظف است حداکثر ظرف یک هفته با حضور نماینده معرفى شده رئیس جمهور و نماینده منتخب سؤال‏کنندگان تشکیل جلسه دهد. در این جلسه، نماینده رئیس جمهور پاسخ مقتضى را از طرف رئیس جمهور ارائه خواهد نمود تا به نمایندگان سؤال کننده گزارش شود.

پس از یک هفته چنانچه هنوز حداقل یک چهارم کل نمایندگان مجلس (که سؤال را امضاء نموده‏اند) از سؤال خود منصرف نشده باشند رئیس مجلس موظف است در اولین جلسه سؤال آنان را قرائت و فوراً براى رئیس جمهور ارسال کند. این سؤال ظرف چهل و هشت ساعت تکثیر و در دسترس نمایندگان قرار مى‏گیرد.

از آن پس رئیس جمهور موظف است ظرف مدت یک ماه از تاریخ دریافت سؤال در جلسه علنى مجلس حضور یابد و به سؤال مطروحه نمایندگان پاسخ گوید مگر با عذر موجه با تشخیص مجلس شوراى اسلامى. مدت طرح سؤال از طرف نماینده منتخب سؤال‏کنندگان حداکثر پانزده دقیقه و مدت پاسخ رئیس جمهور حداکثر یک ساعت خواهد بود.»

از مجموع این قوانین چنین بر می​آید که رئیس​جمهور صرفا برای ارائه پاسخ به سوالات نمایندگان به صحن علنی مجلس فراخوانده می​شود و هیچ رای گیری​ای هم در پایان سخنان وی انجام نخواهد شد. این در حالی است که در پایان اظهارات وزرا در مجلس، نمایندگان در خصوص قانع کننده بودن پاسخ​های او رای گیری می​کنند و هر سه پاسخی که اقناعی نباشد، وزیر را در معرض استیضاح قرار می​دهد.

اما سوال از رئیس​جمهور هیچ یک از این موارد را شامل نمی​شود. علی​مطهری هم بر همین اساس به خبرآنلاین گفت: وقتی حتی رای گیری برای قانع شدن یا نشدن مجلس نیز در کار نیست، این چه مشکلی برای کشور به وجود می​آورد؟! از این رو سوال از رئیس​جمهور قطعا به نفع کشور و در جهت اصلاح امور است.

سیدرضا اکرمی دیگر طراح سوال از رئیس​جمهور هم به خبرآنلاین، گفت: چنانچه پاسخ​های رئیس​جمهور قانع کننده نباشد، در این صورت موارد تخلف رئیس​جمهور ارسال می​شود به قوه قضاییه. در این مورد هم مثل گزارشات کمیسیون اصل نود، عمل می​شود که شکایات را بررسی و گزارش آن را به دستگاه قضا می​فرستند.

غلامرضا مصباحی​مقدم هم که از امضا کنندگان طرح سوال از رئیس​جمهور است، اظهار داشت: اگر پاسخ رئیس​جمهور در کمیسیون تخصصی پیگیری کننده سوال قانع کننده باشد، اصلا این سوال به صحن علنی مجلس نمی​آید. اگر هم قانع کننده نبود و به صحن آمد، به داوری افکار عمومی در مجلس و در میان مردم گذاشته می​شود.

وی در پاسخ به اینکه به این ترتیب، سوال از رئیس​جمهور چه ضمانت اجرایی​ای دارد، به خبرآنلاین گفت: لزومی ندارد که ضمانت اجرایی داشته باشد خود این اقدام اثر مثبتی خواهد داشت. چرا که هم به تنویر افکار عمومی کمک می کند و هم به رئیس​جمهور فرصت پاسخگویی می​دهد.نویسنده : داود غفاری
تاریخ : سه شنبه ۱۴ تیر۱۳۹۰
واکنش معاونت ریاست‌جمهوری به اتهام‌ها علیه مشایی و بقایی
ly20c3b7lhqg3izhan4k.jpeg
در تازه ترين دور رويارويی نمايندگان اصولگرای منتقد دولت در مجلس و دولت محمود احمدی نژاد و به دنبال طرح شکايت «صد صفحه ای» در خصوص ورود اسفندیار رحیم مشایی و حمید بقایی به «مسائل سرمايه‌گذاری و مناقصات غيرقانونی» در کميسيون ۹۰ مجلس، معاونت اجرايی و سرپرست نهاد رياست جمهوری اين اتهامات را رد کرده و می گويد، عليه يک نماينده مجلس در اين خصوص به مقامات قضايی شکايت کرده است.

حسن نوروزی، نماينده رباط کريم درمجلس و از حاميان سابق دولت محمود احمدی نژاد، روز چهارشنبه گفته بود، « مدارک شکايت»  خود را که در حدود «صد برگه» است، به کميسيون اصل نود ارائه کرده است.
حسن نوروزی همچنين گفته بود که محمد کرمی راد و محمد دهقان، دو نماينده عضو فراکسيون انقلاب اسلامی و از حاميان سابق محمود احمدی نژاد، نيز اين شکايت را امضا کرده اند و  موضوع هایی مانند:« شرکت سمگا، پروژه‌های ساخت هتل در کيش، ورود اين افراد در ساخت شهرک‌های گردشگری در بلاروس، واردات سيگار مالبرو »  در این شکايت مطرح شده اند.
 
در واکنش به اظهارات حسن نوروزی، روابط عمومی معاونت اجرايی و سرپرست نهاد رياست جمهوری روز جمعه اتهامات اخير عليه اسفنديار رحيم مشايی و حميد بقايی را تکذيب کرد.
اسفنديار رحيم مشايی، رييس دفتر محمود احمدی نژاد، و حميد بقايی،  معاون اجرايی و سرپرست نهاد رياست جمهوری ايران، طی ماههای اخير به شدت از سوی اصولگرايان حامی رهبر ايران مورد حمله قرار داشته اند و از آنها به عنوان اعضای «جريان انحرافی» در دولت محمود احمدی نژاد ياد می شود.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ايرنا، « معاونت اجرايی و سرپرست نهاد رياست جمهوری» روز جمعه در بيانيه ای گفته است که پيشتر نيز «چندين و چند بار به اين گونه جو سازی‌ها و شايعه پراکنی‌ها مبنی بر رد و تکذيب اتهام‌های فوق پاسخ داده شده؛ اما متأسفانه هم چنان اين قبيل شايعات نادرست به طرق مختلف منتشر می‌شود.»

در اين بيانيه همچنين از متهم شدن اسفنديار رحيم مشايی و حميد بقايی به ارتباط با «واردات سيگار مالبرو به ايران» به عنوان «غريب تر ازهمه» «اشاره های کذب» ياد شده است.

در بيانيه معاونت اجرايی رييس جمهوری ايران آمده است :« نظر به انتشار و انعکاس اکاذيب متعدد از طرف آقای نوروزی، آقای بقايی رسما از ايشان بابت انتشار اين شايعات و کذبيات، به کميسيون اصل نود مجلس شورای اسلامی و مراجع قضايی شکايت کرده است.»
 در همین حال،  روز جمعه فاضل موسوی، نماينده مجلس و  عضو هيئت رئيسه کميسيون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با «باشگاه خبرنگاران» از تشکيل کميته تحقيق و تفحص در خصوص رسيدگی به پرونده اسفنديار رحيم مشايی و حميد بقايی خبر داد و گفت: «پرونده بقايی و مشايی از زوايای مختلف و بصورت موشکافانه در اين کميسيون بررسی می‌شود.»
 در حالی فاضل موسوی از تشکيل کميته تحقيق و تفحص در خصوص پرونده اسفنديار رحيم مشايی و حميد بقايی خبر داده است که محمود احمدی‌نژاد به دنبال تشديد فشارها برا اطرفيانش و همچنين بازداشت محمد شريف ملک‌زاده، معاون مستعفی وزير امور خارجه، عليرضا مقيمی، مديرعامل منطقه آزاد ارس،  و علی اصغر پرهيزگار، مديرعامل مناطق آزاد اروند  روز چهارشنبه هشدار داد: «اگر بخواهند ادامه بدهند و به بهانه‌های گوناگون همکاران ما را در کابينه متهم کنند، وظيفه‌ اخلاقی، قانونی و ملی دارم که بايستم و از همکاران خودم در کابينه دفاع کنم.»

محمود احمدی‌نژاد اضافه کرده بود: «کابينه خط قرمزی است که اگر بخواهند به آن دست‌اندازی کنند، ديگر من بايد وظيفه‌ قانونی خود را انجام دهم و اين حتما به کشور آسيب می‌زند.»

اين اظهارات در حالی مطرح می‌شود که اخيرا مديران عامل مناطق آزاد اروند و ارس از سوی قوه قضائيه بازداشت شده‌اند و يک مقام مسئول در آذربايجان شرقی، دليل اين بازداشت‌ها را وابستگی افراد ياد شده به جريان موسوم به «انحرافی» و نيز «تخلفات مالی» اعلام کرده است.

روز سه شنبه، مجتبی ذوالنور، جانشين سابق نماينده ولی فقيه در سپاه، با اعلام اين که برخورد با «جريان انحرافی» به صورت روزانه ادامه دارد، تأکيد کرد که نظام «بسيار مدبرانه» اين جريان را اداره می‌کند و در حال «اعتراف‌گيری» از اطرافيان بازداشت‌شده رئيس دولت است.
در همين زمينه، خبرگزاری فارس  اخيرا بخشی از آنچه که «اعترافات» عليرضا مقيمی عليه حميد بقايی  خوانده را منتشر کرده بود. اين اظهارات بازتاب گسترده‌ای در بين رسانه‌های اصولگرای منتقد دولت داشت.نویسنده : داود غفاری
تاریخ : شنبه ۱۱ تیر۱۳۹۰
اتحادیه اروپا از نتیجه همه پرسی قانون اساسی مراکش ابراز خشنودی کرد
اتحادیه اروپا از نتیجه همه پرسی اصلاح قانون اساسی مراکش ابراز خشنودی کرد. وزارت کشورمراکش اعلام کرده که بیش از 98 درصد شرکت کنندگان در همه پرسی روز جمعه به اصلاح قانون اساسی رای مثبت داده اند.
با اصلاح قانون اساسی، از اختیارات پادشاه مراکش کاسته می شود، از جمله، نخست وزیر را مجلس انتخاب خواهد کرد.
پادشاه همچنان فرمانده کل قوا و رهبر سیاسی و معنوی باقی می ماند.نویسنده : داود غفاری
تاریخ : شنبه ۱۱ تیر۱۳۹۰
باهنر: احمدی‌نژاد برای تشخیص شخصی خود بیش از قانون اهمیت قائل است
1i5ceqm7ioby8ck9yqhy.jpeg

در ادامه حملات و انتقادات اصول‌گرایان منتقد دولت محمود احمدی‌نژاد، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی صراحتا آقای احمدی‌نژاد را به بی‌قانونی و اجرای دل‌بخواهی قانون متهم کرده و گفت که او «برای تشخیص شخصی خود بیش از قانون اهمیت قائل است».
با آغاز ماجرای عزل و نصب دوباره وزیر اطلاعات و ۱۱ روز خانه‌نشینی محمود احمدی‌نژاد اصول‌گرایان منتقد دولت موجی از حملات شدیدی علیه رئیس جمهور و اطرافیان او یا همان «جریان انحرافی» به راه انداختند که هم‌چنان ادامه دارد. 

محمدرضا باهنر در تازه‌ترین مصاحبه خود با هفته‌نامه حزب موتلفه اسلامی در عین ابراز علاقه به محمود احمدی نژاد صراحتا گفته است که «جناب رئیس جمهور خیلی از تصمیماتی را که شخصا می‌گرفتند اجرا می‌کردند، حالا چه قانونی بودند و چه نبودند».

این عضو برجسته جامعه اسلامی مهندسین ایران در مصاحبه خود که روز شنبه، ۱۱ تیرماه، در وب‌سایت خبرآن‌لاین منتشر شده همچنین گفته است که از سال ۱۳۸۴ تاکنون تغییری در محمود احمدی‌نژاد حاصل نشده، ‌بلکه شناخت دیگران از او بیشتر شده است.

او در این زمینه گفت: «احمدی‌نژاد سال ۸۴ با احمدی‌نژاد امروز شاید فرقی نکرده باشد و اطلاعات ما درباره ایشان بیشتر شده باشد.»

محمدرضا باهنر در عین حال محمود احمدی‌نژاد را حائز «نقاط مثبت بسیار زیاد» دانسته و او را مردمی و پرتلاش و دلسوز توصیف کرده است.

اما نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه مصاحبه خود به نقاط ضعف رئیس جمهور  پرداخته و گفته است:‌ «احمدی‌نژاد به تشخیص خود بیش از قانون اهمیت قائل است و بیشتر تلاش می‌کند به تشخیص‌های خودش عمل کند.» 

«خط قرمز قانون است، نه کابینه»!!

در همین حال روزنامه‌های ایران نیز روز شنبه در واکنش به آخرین گفته‌های محمود احمدی‌نژاد در مورد این که کابینه‌اش را «خط قرمز» می‌داند به او متذکر شده‌اند که «خط قرمز قانون است، نه کابینه».

محمود احمدی‌نژاد روز چهارشنبه گذشته در تازه‌ترین واکنش خود به فشارهای روزافزون بر اطرافیانش هشدار داد که کابینه خود را خط قرمز می‌داند که در صورت «دست‌اندازی به آن» وارد عمل خواهد شد.

در واکنش به این هشدار رئیس دولت دهم، روزنامه‌های ابتکار، خراسان، جمهوری اسلامی و روزگار به شدت او را به خاطر چنین اظهاراتی مورد انتقاد قرار داده‌اند. 

از جمله روزنامه خراسان تاکید کرده است که «کابینه نمی‌تواند خط قرمز باشد، چرا که اگر کابینه خط قرمز باشد خیلی چیزهای دیگر هم می‌تواند به عنوان خط قرمز مطرح شود»، اما «بدون شک قانون خط قرمز است».نویسنده : داود غفاری
تاریخ : شنبه ۱۱ تیر۱۳۹۰
هاشمی ارتحال امام جمعه یزد را تسلیت گفت

ارتحال حجت‌‌الاسلام والمسلمین محمدعلی صدوقی نماینده محترم ولی‌فقیه و امام جمعه یزد موجب تأسف و تأثر خاطر گردید

 "انالله و انا الیه راجعون

 ارتحال حجت‌‌الاسلام والمسلمین محمدعلی صدوقی نماینده محترم ولی‌فقیه و امام جمعه یزد موجب تأسف و تأثر خاطر گردید.

درگذشت فرزند سومین شهید محراب آیت‌الله محمد صدوقی که در طول عمر پربرکت خود منشاء خدمات بسیاری برای انقلاب اسلامی به‌ویژه در خطه کویری یزد بود را به خاندان معزز صدوقی، علماء، روحانیون و مردم شهیدپرور استان یزد و به‌ویژه جناب آقای سیدمحمد خاتمی تسلیت می‌گویم.از درگاه خداوند متعال برای آن مرحوم مغفور علوّ درجات و برای بازماندگان به‌ویژه خانواده محترمشان صبر و اجر مسألت می‌کنم.

همچنین آیت الله هاشمی ارتحال صدوقی را به خاتمی تسلیت گفت:

به گزارش آتی نیوز، آینده نوشت: آیت الله هاشمی رفسنجانی رحلت حجت الاسلام صدوقی را به به خاندان معزز صدوقی، علماء، روحانیون و مردم شهیدپرور استان یزد و به‌ویژه حجت الاسلام سید محمد خاتمی تسلیت گفت.

در این پیام آمده است:

«انالله و انا الیه راجعون»

ارتحال حجت‌‌الاسلام والمسلمین محمدعلی صدوقی نماینده محترم ولی‌فقیه و امام جمعه یزد موجب تأسف و تأثر خاطر گردید.
درگذشت فرزند سومین شهید محراب آیت‌الله محمد صدوقی كه در طول عمر پربركت خود منشاء خدمات بسیاری برای انقلاب اسلامی به‌ویژه در خطه كویری یزد بود را به خاندان معزز صدوقی، علماء، روحانیون و مردم شهیدپرور استان یزد و به‌ویژه جناب آقای سیدمحمد خاتمی تسلیت می‌گویم.
از درگاه خداوند متعال برای آن مرحوم مغفور علوّ درجات و برای بازماندگان به‌ویژه خانواده محترمشان صبر و اجر مسألت می‌كنم.

اكبر هاشمی رفسنجانی
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام

گفتنی است سید محمد خاتمی برادر همسر مرحوم حجت الاسلام صدوقی است.

 نویسنده : داود غفاری
تاریخ : شنبه ۱۱ تیر۱۳۹۰
زایش سوریه جدید؛ با بشار، بدون حزب بعث
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQRdSUXGxxzqiszCbt2XQpHrNgtr3tcPmDW9SlL3zo5X86xjJMFwg

به گزارش فارس، «بشار اسد» پس از 11 سال حكومت، سرانجام برای جدایی از پدر خود آماده می‌شود. او خود را برای رهایی از میراثی آماده می‌كند كه اكنون جدا از مزایا و معایبش، باری شده است بر دوش او.

هدف، سوریه‌ای كاملا جدید و جدا از گذشته جز «حمایت از مقاومت». یك جمهوری پارلمانی با احزاب متعدد اما بدون حزب بعث. كادری سیاسی دیپلماتیك، نظامی، امنیتی و رسانه‌ای جدید برای حكومت و حزبی جدید برای بشار اسد.

خیانت نزدیكان به اسد؛ بشار اسد از مرحله حمله وحشیانه عبور كرد؛

روزنامه الاخبار با بیان این مطلب تاكید كرد: دوستان سوریه كه تحولات آن را از نزدیك دنبال می‌كنند، می‌گویند كه به نظر می‌رسد بشار اسد روزی از خواب بیدار شد و دریافت كه كسی جز ارتش كنار او نیست. نه حزب بعث، نه نهاد امنیتی نه كادر سیاسی نه كادر رسانه‌ای كه بتوان بر آن اعتماد كرد. فقط ارتشی است كه منسجم در حمایت از رئیس جمهوری ایستاده است.

الاخبار به نقل از برخی سران پایتخت‌های كشورهای مختلف و سران كاملا آگاه به تحولات سوریه اعلام كرد كه: «بشار اسد از این بحران جان سالم به‌در برد و از این مرحله كه ممكن بود طعمه حمله‌ای وحشیانه شود، عبور كرد». این منابع اعلام كردند كه: «سوریه به قبل بازنمی‌گردد. سوریه كاملا جدید از سه تا شش ماه آینده متولد می‌شود. در این مدت سوریه از عهد حافظ اسد به عهد بشار اسد منتقل می‌شود».

سوریه‌ای كاملاً جدید؛ بدون حزب بعث

یك مقام مسئول بلندپایه در یكی از كشورهای منطقه كه از تحولات سوریه كاملا مطلع است گفت: سوریه جدید با رهبری بشار اسد؛ ولی كاملا بدون كادر قبلی؛ چه كادر نظامی، چه امنیتی، چه دیپلماتیك چه رسانه‌ای . . . نظام سوریه، جمهوری پارلمانی با احزاب متعدد و پویا و كاملا متفاوت با نظام پدرش خواهد بود؛ نظام پدرش كه جز در نام و میراثی خاص در خصوص دفاع از مقاومت اشتراكی با نظام قدیم نخواهد داشت.

این مسئول بلندپایه به الاخبار گفت: حزب بعث به پایان خود خواهد رسید. از بین خواهد رفت. بشار اسد حزبی جدید برای خود تاسیس خواهد كرد كه با آرمان‌هایش همخوان است و قادر است جوانان را جذب كند و آرا و آرزوهای آنان را پاسخ بدهد.

تكذیب معامله‌ منطقه‌ای؛ ایران كاملاً مخالف است

همین منبع با رد شایعات درباره معامله منطقه‌ای كه در آن آمریكا اشغال عراق را ادامه بدهد و بشار اسد نیز در قدرت سوریه باقی بماند،‌ رد كرد و گفت: ایران با این معامله موافقت نكرد. هیچ كس این آمادگی را ندارد كه چنین هدیه‌ای به آمریكا بدهد . . . البته به‌عكس؛ درگیر بودن آمریكا در عراق به سود نظام اسد است برای همین جبهه عراق به سود سوریه تقویت شد. در بغداد همه برای حمایت از سوریه و بشار اسد به توافق رسیدند.

مذاكرات جدی تركیه با ایران درباره عادی شدن مناسبات آنكارا با دمشق؛

این منبع به الاخبار گفت: تركیه دوباره به سوی سوریه حركت خواهد كرد. برخی كشورهای اروپایی و در رأس آن فرانسه نیز با تركیه همراه خواهند بود تا صفحه‌ای جدید در مناسبات با سوریه باز كنند. اما زمان آن از سه تا شش ماه آینده خواهد بود.

الاخبار افزود: منابع نزدیك به مراكز تصمیم‌گیری در تهران نیز اعلام كردند كه: «ترك‌ها وارد گفت‌وگویی جدی با ایران شده‌اند تا مناسبات طبیعی آنان با بشار اسد به حال عادی بازگردد. توافقی برای عادی شدن مناسبات حاصل شده است. ترك‌ها می‌خواستند انتخابات را با وجود فشار آمریكا و اسرائیل پشت سر بگذارند . . . ترك‌ها پس از مواضعی كه عراق و ایران در قبال آن اتخاذ كردند، با همان واقع‌گرایی كه از سوریه دور شدند، با همان واقع‌گرایی به سوریه نزدیك خواهند شد. داود اوغلو به‌زودی به دمشق می‌رود. تركیه نمی‌تواند در عین حال باب رویارویی با سوریه و عراق و ایران را باز كند.نویسنده : داود غفاری
تاریخ : شنبه ۱۱ تیر۱۳۹۰
هاشمی:فشار حكومتی نتیجه عكس دارد، كرسی آزاداندیشی منحرف ومصادره شد

جمعی از علمای حوزه و دانشگاه از شهر مقدس قم صبح شنبه با رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار و پیرامون حوزه نواندیشی دینی گفتگو كردند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در این دیدار، اسلام را دین جامعی عنوان كرد كه متعلق به همه اعصار و زمان‌هاست و گفت: اسلام نیازی به تحمیل فكر و عقیده ندارد و پایه‌های استدلالاتش محكم و اسلام دین گفتگو و آزاداندیشی در حوزه فكر و تعقل است.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به توجهات ویژه قرآن برای تفكر و تعقل تأكید كرد: تمدن عظیم اسلامی در زمانی كه غرب در جاهلیت بود، در كشورهای اسلامی شكل گرفت و اساس آن مبتنی بر آزاداندیشی و اهمیت به تفكر بود.

او افزود: در عصری زندگی می‌كنیم كه روزبه‌روز عقلانیت، استدلال و منطق قدرت افزون‌تری پیدا می‌كند و فضای بسته مانعی در برابر اسلام حقیقی است.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به جایگاه رضایت مردم در سبك حكومت‌داری تأكید كرد: اگر نتوانیم رضایت اكثریت مردم را با خود حفظ كنیم، تاریخ نشان داده است كه موفق نخواهیم بود و آینده روشنی به همراه نخواهیم داشت.

وی با اشاره به تأكیدات رهبری بر شكل‌گیری كرسی‌های آزاداندیشی در محیط‌های علمی تأكید كرد: این بحث كه می‌توانست منشأ تحولات مثبتی باشد مورد غفلت و بعضاً مصادره به رأی قرار گرفت و یا از مسیر خود منحرف شد و باید تلاش شود با درك این موضوع زمینه‌های آن فراهم شود.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به برخی مباحث در حوزه حكومت در مورد تحمیل برخی موارد به

جامعه و به‌ویژه نسل جوان تأكید كرد: فشار مضاعف نتیجه كمتری به همراه دارد و در هر طرحی كه به اجرا می‌رسد باید به واقعیات جامعه نیز توجه داشت و از حركاتی كه وهن را نیز به همراه دارد، پرهیز كرد.

ایشان افزود: البته در جامعه باید به محیط به عنوان عاملی مؤثر در حوزه تربیت توجه كرد و از رشد فساد در آن جلوگیری به عمل آورد كه آن نیز روش‌های علمی متناسب را طلب می‌كند.
هاشمی در پاسخ به سؤال یكی از حاضران در خصوص اوضاع كشورهای منطقه و برخی اعتراضات تأكید كرد: نقطه مشترك همه این اعتراضات محوریت مردم است و برخوردهای سركوب‌گرایانه با توجه به این موج بیداری نتیجه‌بخش نخواهد بود.

ایشان افزود: مردم مظلوم بحرین در این میان متحمل سختی‌های بیشتر هستند و مظلوم واقع شده‌اند و حمایت جهانی نیز به همراه ندارند.
در این دیدار حاضران هر كدام به بحث در خصوص مفاهیم و موضوعات دینی به‌ویژه در حوزه‌های حكومتی پرداخته و مطالبی در خصوص لزوم توجه به حوزه نواندیشی دینی در محافل علمی و به‌ویژه حوزوی پرداختند.نویسنده : داود غفاری
تاریخ : شنبه ۱۱ تیر۱۳۹۰
ذوالنور: رأی به احمدی‌نژاد، انتخاب بین افسد و فاسد بود!
اگر خاتمی مقابل ولی فقیه می‌ایستاد یا کروبی و موسوی رئیس جمهور می‌شدند و قهر 11 روزه می‌شد همان روز اول کشور را به آشوب می‌کشاندند ولی این اتفاق نیفتاد و نگاه مردم به این بود که رهبری چه مسیر‌ی را ترسیم می‌کنند.دلیل حمایت مقام معظم رهبری از ایشان نیز این بود که ایشان این روزها را می‌دیدند و در اوج فتنه 88 فرمودند فتنه‌های عمیق‌تری در راه است ولی در هر حال میزان حال فعلی افراد است و انتخاب بین افسد و فاسد جزء اصول دین است.
جانشین سابق نماینده ولی فقیه در سپاه با بیان اینکه متاسفانه یک گره تلخ در آینده شکل خواهد گرفت، گفت: این گره تلفیق و جوش جریان انحرافی با جریان فتنه است.
حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور عصر شنبه در نشست تیرماه جامعه اسلامی مهندسین با بیان اینکه دشمنان انقلاب اسلامی و اسلام در اهداف خود ثابت هستند و تغییر هدف نداده‌اند،‌ اظهار داشت: اگر تغییری باشد در عرصه استراتژی و تاکتیک است.
وی افزود: اگر دیدگاه جمهوری‌خواهان و دموکرات‌‌ها در آمریکا نسبت به جمهوری اسلامی ایران را بررسی کنیم، ممکن است در بعد عملی و برخورد تفاوت‌هایی باشد ولی در اسقاط نظام تردیدی ندارند.
جانشین سابق نماینده ولی فقیه در سپاه با اشاره به تحریک منافقین توسط غرب گفت: آنها گروهک‌هایی را به جان مردم انداختند که در ترورهای مختلفی نقش داشتند.
ذوالنور با بیان اینکه در کشور 16 هزار و 800 شهید ترور داریم، تصریح کرد: وقتی به ماهیت جریان‌های ترور نگاه می‌شود، همه سر در توبره غرب و بعضا شرق دارند.

چند کلمه با آقای ذوالنور:: ادامه مطلب را هم بخوانید
نویسنده : داود غفاری
تاریخ : سه شنبه ۷ تیر۱۳۹۰
اعلام وصول و به جریان افتادن سؤال 100 امضایی از احمدی‌نژاد
علی مطهری گفت:‌ طرح سؤال از رئیس‌جمهور با 100 امضا تحویل هیئت رئیسه مجلس شد.

نماینده مردم تهران در مجلس در گفت‌وگو با فارس و در پاسخ به این سوال كه شنیدیم كه دیروز یكشنبه نامه سئوال از رئیس جمهور به هیئت رئیسه مجلس تحویل داده شد، آیا تایید می كنید؟، گفت: بله، در ساعت 11 و 45 دقیقه روز یكشنبه 5/4/90 نامه سئوال از رئیس جمهور با صد امضاء به آقای باهنر رئیس وقت جلسه علنی مجلس داده شد و ایشان تایید وصول كردند و در واقع سئوال از رئیس جمهور به جریان افتاد.

وی افزود: در این نامه یازده سئوال مطرح شده، سه سئوال اقتصادی، سه سئوال درباره اجرای قانون، سه سئوال سیاسی و دو سئوال فرهنگی.

به گفته علی مطهری، طبق مواد 196 و 197 آیین نامه داخلی مجلس هر سئوالی به كمیسیون مربوط خواهد رفت و كمیسیون موظف است حداكثر ظرف یك هفته با حضور نماینده معرفی شده رئیس جمهور و نماینده منتخب سئوال كنندگان تشكیل جلسه دهد. در این جلسه نماینده رئیس جمهور پاسخ مقتضی را از طرف رئیس جمهور ارائه خواهد نمود تا به نمایندگان سئوال كننده گزارش شود. پس از یك هفته چنانچه هنوز تعداد 72 نفر از امضاء كنندگان از سئوال خود منصرف نشده باشند رئیس مجلس موظف است در اولین جلسه سئوال آنان را قرائت و فورا برای رئیس جمهور ارسال كند. رئیس جمهور موظف است ظرف مدت یك ماه از تاریخ دریافت سئوال در جلسه علنی مجلس حضور یابد و به سئوال نمایندگان پاسخ بدهد.
این نماینده مجلس در ادامه خاطرنشان كرد:‌ چشم انداز این اقدام را خوب و روشن و به نفع مردم و نظام و موجب رفع سوء تفاهمات و تفاهم بیشتر دولت و مجلس می بینم. بر خلاف آنچه كه برخی سئوال از رئیس جمهور را به صورت بك تابو جلوه داده اند و آن را اقدامی برای تضعیف دولت به شمار می آورند، سئوال از رئیس جمهور مانند سئوال از وزیر برای روشن شدن ابهامات و زدودن گرد و غبارها از روی واقعیت و نزدیك شدن افكار به یكدیگر و یافتن راه حل ها برای معضلات اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی است.
علی مطهری با بیان اینكه رسانه ها باید آن را طبیعی جلوه دهند و نباید بزرگ‌‌تر از آنچه هست معرفی كنند. انجام سئوال از رئیس جمهور نشانه استحكام دموكراسی در ایران و محكم بودن پایه های نظام جمهوری اسلامی است، افزود: در مجموع این امر را مفید به حال نظام و در جهت اصلاح امور و وحدت بیشتر میان مجلس و دولت می‌دانم. نمایندگان امضاء كننده سئوال نیز با همین نیت سئوال را امضاء كرده اند و به هیچ وجه قصد تضعیف دولت در كار نیست. تنها یك پرسش و پاسخ است كه نمایندگان و مردم پاسخ را می شنوند و حتی بحث قانع شدن یا نشدن مجلس و رای گیری برای آن مطرح نیست. البته این كار باعث اقتدار مجلس و تمكین بیشتر دولت از قانون خواهد شد.آفتابنویسنده : داود غفاری
تاریخ : سه شنبه ۷ تیر۱۳۹۰
علم‌الهدی: دانشجویان فعال در فتنه ! نیاز به درآمد داشتند!!
علم‌الهدی امام‌جمعه مشهد مقدس در جمع اعضای جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه زابل، با اشاره به تلاش دشمن برای تسلط بر فضای دانشگاه‌ها گفت: یکی از ترفندهایی که امروزه بسیار توسط دشمن به کار گرفته می‌شود، بی‌تفاوت کردن دانشجو نسبت به مسائل جامعه و ایجاد حس عافیت‌طلبی در دانشجویان است.
امام‌جمعه مشهد مقدس افزود: اگر نگاهی به دانشجویان و یا تشکل‌هایی که در دام‌های دشمن اسیر شده‌اند بیندازیم می‌بینیم دانشجویانی که !! در مسائلی چون فتنه 88 و یا جریان انحرافی وارد شده‌اند در دورانی از تحصیل خود قرار داشته‌اند که نیاز به اشتغال و درآمد داشتند!!.
وی در بخشی دیگری از سخنانش گفت :تشکل‌های دانشجویی باید علاوه بر انسان‌شناسی که لازمه فعالیتشان است، جریان شناسی را نیز جزو برنامه‌های خود قرار دهند چرا که بارها مشاهده شده حتی فردی سالم وقتی در یک جریان قرار می‌گیرد، جریان خطرناک و منحرفی به وجود می‌آورد. امروزه با توجه به شرایط کشور، جریان‌شناسی سیاسی از هر چیزی برای دانشجویان مهمتر است که با تکیه بر افراد تصمیم‌گیری نکنند و جریانات پشت سر افراد را به خوبی بشناسند.
وی با اشاره به حادثه پیش آمده برای یک دختر دانشجو در دانشگاه فردوسی مشهد خاطرنشان کرد: در این خصوص به وضوح دیده می‌شود که یک اتفاق ساده‌ای!! که برای یک دانشجو افتاده است، توسط برخی جریانات سیاسی با نام تجاوز!! به دانشجو در محیط دانشگاه مطرح می‌شود تا بتوانند با تحریک عناصر حزب‌اللهی دانشگاه از یک سو و عناصر معاند از سوی دیگر به اهداف خود برسند، اما وقتی ماجرا بررسی می‌شود متوجه می‌شویم که ماجرایی که هیچ موضوع خاصی نبوده برای رسیدن به یک هدف سیاسی و توسط جریانی خاص این‌گونه منعکس می‌شود.
امام جمعه مشهدمقدس در پایان خاطرنشان کرد: باید همیشه به هوش باشیم که اگر بنا باشد جریان ضدارزشی در جامعه فعالیت کند، اصولگرا و اصلاح‌طلب برای ما فرقی نمی‌کند. بحث مهم برای ما ولایت‌فقیه است که باید همیشه مورد توجه باشد که ذره‌ای از خط ولایت‌فقیه منحرف نشویم.
دریک نگاه :
خدایا در روز قیامت به داد ما برس آمین یا رب العالمین


نویسنده : داود غفاری
تاریخ : سه شنبه ۷ تیر۱۳۹۰
لاریجانی: چرا باید سیب فرانسوی و آناناس وارد كشور شود؟

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز در همایش كشوری شوراهای مركزی و استانی سازمان نظام مهندسی كشاورزی و منابع طبیعی با اشاره به قانون هدفمندی یارانه ها گفت : هدفمندی یارانه ها به درستی اجرا نشد زیرا ما در قانون 30 درصد از منابع اجرای این قانون را برای كمك كشاورزی و صنعت در نظر گرفتیم اما از همان ابتدا هم این منابع به درستی تخصیص پیدا نكرد.
وی افزود: برای امسال سهم بخش تولید را از نظر عددی مجزا كردیم و 10 هزار میلیارد ریال برای این منظور در نظر گرفته شده است. به دنبال این هستیم تا بخش كشاورزی را هم از بخش تولید تفكیك كرده تا توجه بیشتری در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها به این بخش شود.
وی با انتقاد از صادرات فله ای محصولات كشاورزی گفت: در برخی از محصولات تولید انبوه داریم اما بسیار ناراحت كننده است كه این محصولات فله ای به اروپا صادر شده و آن كشورها با بسته بندی های مناسب در بازار جهانی توزیع می شود. لاریجانی درباره واردات محصولات كشاورزی گفت: در ملاقاتی كه رهبر معظم انقلاب با اعضای كمیسیون كشاورزی مجلس داشتند، اعضای این كمیسیون موضوع واردات را مطرح كردند. مجلس برای جلوگیری از واردات محصولات كشاورزی وزارت جهاد كشاورزی را متولی این امر كرد و ما كل اختیارات را به وزارت جهاد كشاورزی دادیم. زیرا محصولاتی به كشور وارد می شود كه ضروری نیست.
وی با بیان اینكه وزارت جهاد كشاورزی اعلام می كرد واردات از سوی وزارت بازرگانی انجام می گیرد تصریح كرد: برای كنترل واردات و اینكه كشاورزان در زمان تولید دغدغه ای نداشته باشند مسئولیت تعرفه ها و مجوز واردات به وزارت جهاد كشاورزی سپرده شد. گاهی دیده می شود كه سیب فرانسوی وارد كشور شده در صورتیكه كشور ما تولید سیب دارد و حتی گاهی این محصول را صادر هم می كند. همچنین حجم زیادی از واردات به آناناس تعلق دارد كه ورود این محصول به بازار چندان نیاز نیست. بنابراین نباید این واردات صورت گیرد و وزارت جهاد كشاورزی متولی آن است.


نویسنده : داود غفاری
تاریخ : شنبه ۴ تیر۱۳۹۰
حمله شدید‌اللحن صفارهرندی به مؤتلفه به خاطر دیدار با هاشمی
مشاور فرهنگی فرمانده کل سپاه گفت: کسانی که می‌گویند آقای احمدی‌نژاد خودش مؤسس یک مکتب و جریان جدید است این حرف یک نوع گزافه‌گویی است .
حسین صفار هرندی مشاور فرهنگی فرمانده کل سپاه در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پیروزی رئیس جمهور احمدی نژاد در 3 تیر سال 84، مدیون چه مؤلفه‌هایی بود و تفکر اصولگرایی در این میان چه محورهایی را بر عهده داشت، گفت: آقای احمدی نژاد در مسیری قرار گرفت که این مسیر قبلا گشوده شده بود. در واقع این مسیر، مسیر ملت بود به سمت عدالت‌خواهی، مبارزه با اشرافیت و سربلندی در مجامع جهانی و بین‌المللی. 

وی خاطرنشان کرد: سال‌ها بود که ملت و یا یک جریان برآمده از ملت این خیز را برداشته بود و این مسیر تحت عنوان گفتمان رهبری در جامعه جا افتاده بود. این گفتمان با ریزگفتمان‌هایی که در ذیل بازگشت به ارزش‌های صدر انقلاب تعریف می‌شد همچون عدالت و مبارزه با اشرافیت در ذیل شعار اصلی گفتمان ولی فقیه که همان توجه دادن جامعه به اصل انقلاب و ارزش‌های صدر انقلاب است مطرح شد.

*احمدی نژاد فرزند جریان اصولگرایی بود
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کابینه احمدی‌نژاد در دولت نهم تأکید کرد: این گفتمان اصلی انقلاب در مقابل گفتمان‌های انحرافی سر برآورده‌ای مطرح شد که پیش از این در دوره‌های سازندگی و اصلاحات، خود را با همه ظرفیت‌هایشان به مردم نشان داده بودند و یک مقاومتی هم از سوی امت و امام امت در مقابل آنها شکل گرفته بود. تا اینکه مردم احساس کردند باید به صورت اساسی از این جماعتی که فاصله بسیار با آرمان‌های آنها دارند، دل بکنند و به یک راه نو متصل بشوند. آن راه نو همین گفتمان رهبری بود که جریانی که توانست خود را در قالب آن تعریف کند، جریان اصولگرایی بود که سمت و سوی خود را با ملت یگانه کرد.
صفارهرندی ادامه داد:‌ آقای احمدی‌نژاد عضوی از این جامعه اصولگرایی بود کما اینکه نمایندگان اصولگرای مجلس هفتم و اعضای شورای شهر دوره دوم تهران یا همان آبادگران نیز از اعضای همین جامعه و خانواده اصولگرا بودند.
وی افزود: باید گفت که ایشان فرزند این جریانی است که مدت‌ها قبل کار خود را آغاز کرد. حال اگر کسانی می‌خواهند تعریف دیگری از فرد پیروز ماجرای 3 تیر معرفی کنند، لازم است که بیایند و بگویند که حجتشان برای این ادعاها چیست که مثلا یک چیز جدید در 3 تیر اختراع شد و الاّ تصویری که در اذهان جا افتاده بود گفتمان اصولگرایی بود که نامزدهای متنوعی داشت اما در ذهن و دل مردم یکی از این نامزدها بیشتر گل کرد و او آقای احمدی‌نژاد بود. در واقع در وزن‌کشی که در مرحله نخست و در 27 خرداد اتفاق افتاد سایر نامزدهای اصولگرا هم مثل آقای لاریجانی با نزدیک به 2 میلیون رأی و آقای قالیباف با بیش از 4 میلیون آرایی کم و بیش نزدیک به آقای احمدی‌نژاد داشتند.
مشاور فرهنگی فرمانده کل سپاه خاطرنشان کرد:‌ در واقع آنان نمایندگان طرز فکر اصولگرایانه بودند و گفتمانشان گفتمان رهبری و مردم تابع رهبری بود. اما در مرحله دوم در یک طرف آقای هاشمی قرار گرفت و در طرف دیگر آقای احمدی‌نژاد بود که در میان دوستانش و رقبایش بالاترین رأی را به دست آورد. و طبیعی است که بگوییم ایشان نماینده طیف اصولگرایان در آن رقابت بود و به همین دلیل هم در دور دوم که امر دائر شد بر اینکه رقابت بین هاشمی و احمدی نژاد باشد، ایشان با حمایتی که همه گروه‌های طرفدار گفتمان اصولگرایی از او داشتند، تبدیل شد به نماینده اصولگرایان در رقابت نفس‌گیر سوم تیر در مقابل آقای هاشمی که عملاً تبدیل شده بود به نماینده اصلاح طلبان. و به لطف خدا نماینده تفکر اصولگرایی توانست با فاصله قابل توجهی گوی سبقت را از رقیب خودش که یک عقبه 16 ساله مدیریتی را در پشت سر خود داشت برباید و برنده انتخابات شود.
صفار هرندی همچنین در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار فارس مبنی بر اینکه وضعیت فعلی گفتمان اصولگرایی در دولت دهم چیست و این گفتمان به عنوان جریان روی کار آورنده آقای احمدی نژاد چه آینده‌ای دارد، گفت: گاهی ما از گفتمان می‌گوییم و گاهی هم از جبهه. وقتی صحبت از جبهه اصولگرایان است ممکن است در داخل آن با گفتمان‌های متفاوتی روبه‌رو باشیم که البته تمام این گفتمان‌های مختلف را یک حلقه وصل به یکدیگر متصل کرده است.

*گفتمانی که از آن دم می‌زنید را تعریف کنید
وی افزود: آقای احمدی نژاد چه خودش را در جبهه اصولگرایی تعریف کند و چه نکند از نگاه کسانی که صحنه حوادث سیاسی را مطالعه می‌کنند، ایشان عضو این خانواده است اگر چه در میانه راه، به دلیل اختلاف سلیقه‌هایی که با بعضی شاخه‌های دیگر جریان اصولگرایی دارد، یا به دلیل اینکه طبع بشر گاهی این گرایش را دارد که خود را در یک حوزه بی‌رقیب تعریف کند و انحصارگرایی پیشه نماید ممکن است بگوید من هیچ نسبتی با اصولگرایی ندارم اما واقعیت با این ادعا تغییر نخواهد کرد. نهایت این است که ایشان بگوید من حسابم را از جریان اصولگرا جدا می‌کنم. آنگاه باید پرسید که آن گفتمانی را که از آن دم می‌زنید باید تعریف کنید زیرا اصولگرایی عقبه و حوادثی دارد که جزو سوابق تاریخی آن به شمار می‌آید. مرحله به مرحله جریانات متفاوتی پیش آمده و اصولگرایی با برخی مقابله کرده و با برخی نیز همراه بوده اما تبعیت از نگاه ولی جامعه و رهبر جامعه بوده که در تمام این مراحل ما را به پیش برده است.

*بی‌ربط بودن احمدی نژاد به اصولگرایی بیشتر از جانب اطرافیان او مطرح می‌شود
مشاور فرهنگی فرمانده کل سپاه ادامه داد: شاید لازم باشد که آقای احمدی‌نژاد هم اگر احیانا این‌ها را گفته‌اند که البته بیشتر اطرافیان ایشان می‌گویند که احمدی‌نژاد ربطی به اصولگرایی ندارد؛ بیایند گفتمان اختصاصی خودشان را که می‌گویند با اصولگرایی بیگانه است را تعریف کنند و این مورد تقابل با اصولگرایی هم پیش روی مردم خواهد بود و مردم آنها را مقایسه خواهند کرد. طبیعی است که نمی‌توان افراد را از گذشته خودشان منفک کرد.
صفارهرندی تأکید کرد: به هر حال مثلاً آقای احمدی‌نژاد به عنوان نامزد معرفی شده از جریان پیشین اصولگرایان که جبهه پیروان خط امام و رهبری نامیده می‌شد در انتخابات مجلس ششم نیز حضور یافت اما بخت با او یار نبود و رأی نیاورد. او از سوی گروهی نامزد شده بود که عقبه جریانی بودند که بعدها زمینه ایجاد اصولگرایی نوین را فراهم کردند. ایشان در آن انتخابات در رده 50 یا 60 کاندیداها
قرار گرفت. زیرا در آن مقطع نه آن جبهه و نه شخص آقای احمدی نژاد چندان در چشم مردم درخشش نداشتند اما مثلا آقای دکتر حداد عادل چهره بودند و رأی هم آوردند.

*اینکه احمدی‌نژاد موسس یک مکتب جدید باشد گزافه‌گویی است
وی تأکید کرد:‌ کسانی که می‌گویند آقای احمدی‌نژاد خودش مؤسس یک مکتب و جریان جدید است این حرف یک نوع گزافه‌گویی است و مبتنی بر واقعیات تاریخی که در نزدیکی ما اتفاق افتاده‌اند، نیست. نمی‌شود حوادث را تحریف و ادعا‌های بی‌ربط کرد. احمدی‌نژاد در دوران شهرداری هم نماینده جریانی است که اصولگرا هستند. احمدی‌نژاد شهردار شورای شهری بود که با تابلوی آبادگران رأی آورده و اصولگرا بودند. جلوه کردن احمدی‌نژاد با عنوان شهردار و در همین شورای شهر بود که اعتماد مردم را برانگیخت و مردم به او اقبال کردند.

مشار فرهنگی فمانده کل سپاه خاطرنشان کرد: همین اعتماد سبب شد مردم در انتخابات مجلس هفتم و سپس در دولت نهم نیز به گفتمان اصولگرایی رأی بدهند. یعنی آن سابقه، این انگیزه را در مردم ایجاد کرد که از گفتمان‌هایی مثل سازندگی و اصلاحات دل بکنند و دل به گفتمان نویی بسپارند که نامش اصولگرایی بود.

*حوصله بعضی‌ها از اصولگرایی سر رفته و یاد گذشته کرده‌اند
صفارهرندی تأکید کرد: اصولگرایی تعریف دارد و باید تأکید کرد که جزئیات عمل اصولگرایان در انطباق با اصول و مبانی جریان اصولگرایی است. که برخی بیشتر و برخی کمتر ملتزم هستند. بعضی‌ها وسط راه از اصولگرایی خود حوصله‌شان سر رفته و دو مرتبه یاد گذشته‌های خود کرده‌اند و این گفتمان را می‌خواهند نادیده بگیرند که ممکن است یکی از آنها آقای احمدی‌نژاد یا دوستانش باشند.

*برخی ناملایمات اخیر را بهانه کرده‌اند تا با گفتمان سازندگی هم‌پیمان شوند
وی گفت: کسان دیگری هستند که از حرف‌هایشان می‌شود این چیزها را فهمید. کسانی که اخیرا از برخی ناکامی‌هایی که در دوستی با آقای احمدی نژاد حاصل شده و برخی ناملایمات و رفتارهای نامیمونی که در دولت دهم بروز کرد؛ این را بهانه کرده‌اند برای بازگشت به ارزش‌های قبلی و مثلا هم‌پیمانی با گفتمان سازندگی و شخصیت‌های آن دوره برایشان موضوعیت پیدا کرد.

*نشست و برخاست‌های اخیر عده‌ای با آقای هاشمی، تعریض به اصولگرایی بود
مشاور فرهنگی فرمانده کل سپاه کابینه احمدی‌نژاد در دولت نهم ادامه داد: این نشست‌ و برخاست‌هایی که اخیرا بعضی‌ از اصولگرایان با آقای هاشمی داشتند به نظر می‌رسد نوعی تعریض به گفتمان اصولگرایی از جانب همین آقایان اصولگرا هم هست که باید گفت اگر آنها هوس کرده‌اند این گفتمان را در مقابل گفتمان نوین اصولگرایی محک بزنند و از برخی سنت‌ها دفاع کنند، آن سنت‌ها با واقعه 3 تیر به نوعی مدفون شد و به تاریخ پیوست.

*زنده کردن سنت‌های جناح راستی قبل از اصولگرایی نوین در چشم مردم جلوه‌‌ای ندارد
وی افزود: اگر دو مرتبه کسانی بخواهند به نوعی همین سنت‌ها را زنده کنند و سنت‌های جناح راستی قبل از اصولگرایی نوین را مطرح کنند مطمئن باشند که در چشم مردم این روش‌ها جلوه نمی‌کند. اگر کسانی می‌خواهند از این مسیر که متضمن تعهد به اصول و ارزش‌های انقلاب و امام است دو مرتبه باز گردند به سنت‌های ماقبل اصولگرایی به یک بخت‌آزمایی شکست خورده وارد می‌شوند که نتیجه آن را در آزمونی مثل انتخابات خواهند دید.
صفارهرندی در پایان خاطرنشان کرد: هر کس که چنین سودایی در سر داشته باشد بعد از پایان انتخاباتی که حماسه‌سازان اصلی آن مردم هستند، می‌تواند برآوردها و توهمات خود را محک بزند. و باید گفت که وقتی چنین آزمونی به سرانجام می‌رسد دیگر فرصتی برای جبران اشتباهات نیست.

پاسخ تند بادامچیان به صفار هرندی: این یک توطئه کثیف استنویسنده : داود غفاری
تاریخ : شنبه ۴ تیر۱۳۹۰
تاسیس دانشگاه بین المللی ایرانیان دستاویزی برای حمله به دولت شده است
عضو ناظر مجلس در شورای عالی آموزش وپرورش درباره تاسیس دانشگاه بین‌المللی ایرانیان گفت: مسائل مهمتری همچون تربیت مدرسین در دانشگاه و یا طرح حجاب و عفاف در دانشگاه ها وجود دارد كه به آنها پرداخته نمی‌شود اما این مساله كه هنوز نه به دار است نه به بار؛ در یك جلسه، سه ساعت وقت كمیسیون را می‌گیرد.
"علی كریمی فیروزجایی" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت در خصوص ضرورت تاسیس دانشگاه بین المللی ایرانیان گفت: بحث تاسیس این دانشگاه در حد یك موافقت اصولی است و تنها یك برگه كاغذ صادر شده است، كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بر ضرورت تاسیس این دانشگاه تاكید داد اما افرادی كه به عنوان هیات موسس معرفی شدند بحث برانگیز شده است.

نماینده مردم بابل در مجلس با بیان اینكه تاسیس دانشگاه بین المللی ایرانیان دستاویزی برای حمله به دولت شده است گفت: مسائل مهمتری همچون تربیت مدرسین در دانشگاه و یا طرح حجاب و عفاف در دانشگاه ها وجود دارد كه به آنها پرداخته نمی شود اما این مساله كه هنوز نه به دار است نه به بار، سه ساعت وقت كمیسیون را می گیرد.
عضو فراكسیون اصولگرایان مجلس تصریح كرد: این یك جنگ روانی برای تخریب دولت است، باید مسائل را اصلی و فرعی كرد، مگر جاسبی در دانشگاه آزاد كم فساد دارد، چرا هیچ وقت به كمیسیون آموزش نیامده است تا پاسخگو باشد؟
كریمی خاطر نشان كرد: البته اینكه بخواهند از دانشگاه بین‌المللی ایرانیان یك كانون سیاسی برای پیگیری اهداف خود بسازند محكوم و مطرود است.

عضو كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ورود مشایی به بسیاری از مسائل را به خاطر جنبه تبلیغاتی آن دانست و گفت: افراد مسئول زیادی هستند كه از فرصت ها و ظرفیت‌هایی كه دراختیار دارند برای تبلیغ خود استفاده می كنند.

وی ادامه داد: آموزش و پروش نیز گرفتار چنین مباحثی شده است، وزیر آموزش و پرورش درابتدای كار خود عملكرد خوبی داشت اما الان از هر موقعیتی برای مطرح كردن خود استفاده می كند.

كریمی با بیان اینكه تربیت نسل نوجوان و جوان كه اصلی ترین ماموریت آموزش و پروش است نادیده انگاشته شده گفت: اگر قرار باشد حاجی بابایی از آموزش و پرورش به عنوان سكوی پرتابی برای آینده خود و مطرح شدن استفاده كند آموزش و پرورش را به بیراهه می برد.

وی تاكید كرد: نشست ها و سخنرانی های حاجی بابایی در آموزش و پرورش و تلویزیون و ورود ایشان به مباحثی كه هیچ ربطی به حوزه آموزش ندارد بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد همانگونه كه مشایی از ظرفیت هایی كه در اختیار دارد برا ی مطرح شدن به عنوان كاندیدای ریاست جمهوری استفاده می كند كار حاجی بابایی هم همانگونه است.
كریمی در ادامه به بحث تحصیل دانشجویان در دانشگاه های خارج از كشور كه از نظر علمی در سطح پایین قرار دارند پرداخت و گفت :این موضوع در كمیسیون آموزش در حال بررسی است و سیاست وزارت علوم باید بر فرام كردن شرایط ادامه تحصیل دانشجویان در داخل كشور باشد.
عضو كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اظهار داشت: تراز علمی دانشگاه های خارج از كشور در وزارت علوم موجود است و تراز بسیاری از این دانشگاه ها از سطح علمی دانشگاه های داخلی پایین تر است وهیچ تضمینی برای پذیرفته شدن مدرك تحصیلی كسانی كه در این دانشگاه های تحصیل كرده اند وجود ندارد.
وی متذكر شد: در اعزام دانشجو به خارج از كشو رباید مراقب تبعات فرهنگی و اجتماعی این كار بود، معمولا دانشجویانی كه برای تحصیل به خارج از كشور می روند به خاطر شرایط متفاوت فرهنگی آن كشور ها با ایران ،تبعات زیان بار اجتماعی را به با خود به همراه می آورند.نویسنده : داود غفاری
تاریخ : شنبه ۴ تیر۱۳۹۰
هفته آینده؛ طرح سئوال از احمدی‌نژاد با ۱۰۰ امضا
طرح سئوال از احمدی‌نژاد، هفته آینده با ۱۰۰ امضا به مجلس ارائه می‌شود.

علی اکبر اولیا، نماینده یزد در مجلس در گفتگو با «نسیم»، از ارائه طرح سؤال از رئیس‌جمهور به هیأت رئیسه مجلس طی هفته آینده، با امضای 100 نماینده خبر داد.

به گفته نماینده یزد، محوریت این سؤال، موضوعاتی چون 'عدم اجرای برخی از قوانین، مسائل پیرامون وزارت اطلاعات و اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها' است.نویسنده : داود غفاری
تاریخ : شنبه ۴ تیر۱۳۹۰
مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد: طرح خروج از تهران شکست خورده
مرکز پژوهش‌‌های مجلس با طرح ملاحظات خود درباره انتقال برخی از دستگاه‌های دولتی از شهر تهران روند کنونی خروج از پایتخت را یک دور بی‌نتیجه دانست که گاه تاثیرات مخربی در نظام تصمیم‌گیری کشور ایجاد می‌کند و به این ترتیب بروز مشکلات بزرگ‌تر- که حل آن از عهده افراد و سازمان‌ها در آینده ساخته نباشد - احتمالی بعید نخواهد بود و به دلیل افزایش نارضایتی در کارکنان هزینه‌های اجتماعی بالایی خواهد داشت.

طرح خروج کارمندان و دستگاه‌ها یک سال و نیم پیش توسط رییس‌جمهور مطرح شد. البته راهکار انتقال پایتخت برای کاهش مشکلات و رهایی از تمرکززدایی پیش از آن توسط کارشناسان و مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان شده اما برنامه‌ریزی برای اجرای آن انجام نشده بود. فروردین‌ماه سال 89 دولت تسهیلات ویژه‌یی برای انتقال کارمندان به شهرهای کوچک‌تر در نظر گرفت و معاون نوسازی و تحول اداری معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی ریاست‌جمهوری اعلام کرد: خروج 200 هزار کارمند همراه با خانواده‌هایشان از تهران در دستور کار دولت قرار دارد.

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نخستین سازمانی بود که برای این انتقال اعلام آمادگی کرد اما انتقال برخی کارمندان این سازمان به شهر شیراز با نارضایتی‌های کارمندان همراه بود. مسوولان دولتی اما همچنان بر ادامه روند بازگشت تاکید دارند و بر اساس اعلام معاون برنامه‌ریزی استاندار تهران مرحله دوم ثبت‌نام خروج کارمندان از استان تهران در خرداد ماه 90 آغاز شده است. نعمت‌الله چندی پیش به فارس گفت: «تا پایان سال 89 نقل و انتقال حدود 10 هزار کارمند از استان تهران انجام شد.»

زلزله و خروج 10 هزار نفر از جمعیت 10 میلیونی

مرکز پژوهش‌ها به این نکته اشاره دارد که مسوولان در مصاحبه‌های خود موضوع زلزله را دلیل انتقال کارکنان و دستگاه‌ها عنوان کرده‌اند و در ابتدا پیش‌بینی شد که پنج میلیون نفر برای کنترل عواقب زلزله خارج می‌شوند و سپس گفته شده است مجموع کارکنان ستادی دستگاه‌های دولتی در تهران بر مبنای پست‌های سازمانی حدود 120 هزار نفر و بر مبنای شاغلان حدود 200 هزار نفر است (که 40 درصد آنها شاید به رقمی حدود 200 هزار نفر برسد) با فرض اینکه مصوبه دولت مبنی بر خروج 40 درصد از کارکنان دستگاه‌های ملی عملی شود پیش‌بینی می‌شود در صورت صحیح بودن این آمارها (با در نظر گرفتن اینکه برخی کارکنان مجرد هستند) و با میانگین هر خانواده چهار نفر، حدود 280 هزار نفر از تهران خارج شوند. این گزارش می‌افزاید: «حال باید محاسبه کرد که اگر این طرح به عنوان جایگزین طرح انتقال یا تفکیک پایتخت مطرح شود، خروج این تعداد از افراد شهری که 10 میلیون نفر جمعیت دارد حتی اگر بدون هیچ مشکل و مقاومتی صورت گیرد، آیا خواهد توانست مشکل پایتخت را برطرف کند؟

پاسخ کارشناسان و خبرگان این حوزه در پاسخ به این سوال منفی است. ضمن اینکه تاکنون 30 هزار نفر از کارکنان دولت متقاضی انتقال شده‌اند که از این تعداد 6 هزار نفر منتقل شده‌اند و با احتساب کارمندان منتقل شده به بیش از 10 هزار نفر می‌رسد. پراکندگی تقاضا‌ها برای انتقال به استان‌های مختلف با گنجایش برخی استان‌ها در جذب نیرو سازگاری ندارد.»

افزایش نارضایتی کارکنان دستگاه‌ها

بر اساس بررسی مرکز پژوهش‌های مجلس در این روند به لحاظ اجتماعی امکان ایجاد نارضایتی شدید در کارکنان قابل انتقال یا ارباب رجوع بعضی از سازمان‌های اداری وجود دارد و هزینه‌های اجتماعی این طرح را افزایش می‌دهد. مشکلات اشتغال و تحصیل همسر یا فرزندان کارکنان انتقالی ممکن است در حوزه مسائل خانوادگی نیز تنش‌زا باشد. اضافه بر این در شهرهای مقصد نیز به دلیل تفاوت‌های فرهنگی و نیز تفاوت پرداختی که وعده دولت به کارکنان انتقالی است ایجاد تعارض محتمل خواهد بود.»نویسنده : داود غفاری
تاریخ : شنبه ۴ تیر۱۳۹۰
این کدام احمدی‌نژاد است؟
جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه این هفته در"همایش بصیرت وجهاد علمی" که درسالن همایش‌های نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها برگزار شد در خصوص آقای احمدی‌نژاد اظهار داشت که «اگررای عدم کفایت سیاسی احمدی‌نژاد مطرح می‌شد، بالاترین رای عدم اعتماد تاریخ رامی‌گرفت».
بنده وقتی این اظهار نظر در مورد رئیس‌جمهور را از جناب حجت‌الاسلام مجتبی ‌ذوالنور شنیدم واقعاً خشکم زد. برای یک لحظه فکر کردم شاید ما چند تا و دست‌کم دو تا احمدی‌نژاد داریم که یکی همان رئیس‌جمهوری است که ذوالنور و دوستان‌شان تا همین یکی دو ماه پیش برایش یقه چاک می‌کردند و یک احمدی‌نژاد دیگری هم داریم که اگرعدم کفایت سیاسی‌اش درمجلس به رای گذاشته می‌شد، به گفته آقای ذوالنور «بالاترین رای عدم اعتماد تاریخ رامی‌گرفت».
آیا این رئیس‌جمهوری که طرح بی‌کفایتی سیاسی‌اش‌ به زعم آقای ذوالنور بالاترین رای را در تاریخ ثبت می‌کرد همان است که ظرف قریب به شش سال گذشته و تا قبل از اردیبهشت امسال جناب ذوالنور و دوستان‌شان درد و بلای او را برسر همه مخالفان و منتقدانش می‌زدند؟
آقای ذوالنور، فراموش کرده‌اید که چگونه ‌شش سال تمام از سیاست‌های خارجی و داخلی احمدی‌نژاد با رگ‌های گردن بر آمده دفاع‌ می‌کردید؟
چه از ذوالنور و چه از مابقی چهره‌های اصولگرا که امروز با تیغ تیزجراحی به دولت احمدی‌نژاد حمله‌ورشده‌اند، جا دارد بپرسیم این‌ کدام احمدی‌نژاد است؟
آیا این احمدی‌نژادی که شما امروز این‌چنین خوار و سکه یک پولش دارید می‌کنید، همان احمدی‌نژادی نیست که هرکس انتقادی به وی در آن شش سال وارد کرد دهانش را دوختید؟

جناب ذوالنور، آیا این احمدی‌نژاد که امروز شما می‌گویید باید این دوسال را هرطور شده او را تحمل کنیم تا دوره‌اش تمام شود همان احمدی‌نژادی نیست که معتقد بودید برخلاف اصلاح طلبان و قبلی‌ها که سازش‌کار بودند و مرعوب غرب، شرق و آمریکا شده بودند، او توی دهان آمریکا زده بود و آن‌قدر به او افتخار می‌کردید؟
آیا این احمدی‌نژاد همان رئیس‌جمهور خط امامی نیست که معتقد بودید برخلاف اصلاح‌طلبان که بر سر برنامه هسته‌ای کشور کوتاه آمده بودند، او با همه وجود با غیرت و جسارت برنامه هسته‌ای کشور را به پیش برده بود؟
آیا این احمدی‌نژاد که امروز این همه دارید او را خوار و خفیف می‌کنید و بزرگترین مشکل‌تان این شده که این دوساله چگونه او را تحمل کنید، همان رئیس‌جمهوری نیست که می‌گفتید پا جای پای شهید رجایی گذاشته و خط امام (ره) را پس از 16 سال (هشت سال هاشمی‌ رفسنجانی و هشت سال خاتمی) دومرتبه احیا کرده است؟
آیا این احمدی‌نژاد که امروز او را با جن‌گیرها و رمال‌ها، دعانویس‌ها، شیطان‌پرستان، منحرفین و غیره محشور کرده‌اید، همان احمدی‌نژادی نیست که انتخابش برای کشور تنها راه نجات و حفظ انقلاب بود؟!
آیا این احمدی‌نژاد که هر روز یک فقره از مفاسد مالی و تجاوز به بیت‌المال از سوی اطرافیان و متحدانش را برملا می‌کنید، همان احمدی‌نژادی نیست که اجازه دادید همه را مفسد بداند و زیر سوال ببرد؟

جناب ذوالنور، آیا این احمدی‌نژاد که امروز این‌چنین بی‌صبرانه منتظرید تا دو سال باقیمانده‌اش هر چه سریع‌تر تمام شود، همان احمدی‌نژادی نیست که آن همه در بوق و کرنا دمیدید که آمده تا عدالت اجتماعی را که هاشمی‌رفسنجانی و اصلاح‌طلبان کنار گذاشته بودند سرلوحه دولتش قرار دهد؟
همان نیست که گفتید آمده تا با مفاسد اقتصادی و مفسدین اقتصادی بجنگد؟
همان نیست که آمده بود تا ساده‌زیستی را جایگزین به زعم شما «اشرافیگری» هاشمی رفسنجانی کند؟
همان نیست که به پرکاری‌اش، به سفرهای استانی‌اش، به ساده‌زیستی‌اش، به نان و پنیر خوردنش، به روحیه انقلابی‌اش، به شهید رجایی بودنش، به ولایی بودنش، به خط امامی بودنش، به از جنس مردم بودنش، به طرز صحبت کردن و ادبیاتش، به کاپشن سفید و رنگ و رو رفته‌اش آن همه در آن شش سال افتخار کردید و «احمدی‌نژاد» بودن را شبانه‌روز از رادیو و تلویزیون، بلندگوهای هیات مذهبی، ائمه جمعه و جماعات، مطبوعات حکومتی و سخنرانی‌های‌تان تبلیغ می‌کردید؟
آیا این احمدی‌نژاد که امروزه حتی اجازه انتصاب یک معاون وزیر هم بهش نمی‌دهید، همان رئیس‌جمهور مردمی، محبوب و مکتبی نیست که شش سال تمام سیاست‌های بین‌المللی (خارجی)، داخلی،
اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی‌اش را آن‌گونه تمام‌قد می‌ستودید؟
اگر احمدی‌نژاد همان است که در آن قریب به شش سال و تا اردیبهشت 90 می‌گفتند، اگر احمدی‌نژاد همان است که گفتید «معجزه هزاره سوم» پس این‌که امروز هست، کیست؟
مگر می‌شود رئیس‌جمهوری که ظرف آن شش سال شما آن‌گونه او را به عرش اعلی برده بودید یک‌شبه تبدیل شود به رئیس‌جمهوری که «اگر طرح عدم کفایت سیاسی‌اش به رای گذاشته می‌شد، بالاترین رای عدم اعتماد تاریخ را میگرفت»؟
مردم جناب ذوالنور، کدام روایت شما از احمدی‌نژاد را باید قبول کنند؟ آن که تا دیروز و تا قبل از اردیبهشت 90 می‌گفتید یا آن که یک‌شبه و از اردیبهشت به بعد دارید می‌گویید؟
نمی‌خواستم به این یادداشت پیرامون سخنان جناب ذوالنور در همایش بصیرت نکته دیگری بیفزایم اما هر قدر خواستم جلوی خودم را بگیرم نتوانستم.
ایشان در بخش دیگری از سخنرانیشان تقسیم‌بندی از نمایندگان مجلس کرده بودند. برخی را ضدانقلاب، برخی را بی‌خاصیت، برخی را محافظه‌کار، برخی را بی‌تاثیر و برخی را هم البته حزب‌اللهی و انقلابی تعریف کرده بودند.
من با روح انتقادات ایشان کاملا موافقم و معتقدم یکی از بزرگترین دردهای ما منفعل بودن مجلس است. اما سوال اساسی جناب ذوالنور آن است که مسبب حضور نمایندگان به تعبیر شما «بی‌خاصیت»، «بی‌تاثیر» و «محافظه‌کار» در مجلس کدام است؛ مردم یا نظارت استصوابی؟صادق زیبا کلامنویسنده : داود غفاری
تاریخ : شنبه ۴ تیر۱۳۹۰